15. 5. 2015/Na Jihočeské univerzitě budou soutěžit chladnokrevní koně

Zemědělská fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích pořádá v sobotu 16. května 2015 kvalifikační kolo Mistrovství ČR v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní. Soutěže se zúčastní koně a vozatajové z celé republiky. Akce se koná v univerzitním kampusu.

Akce startuje v 10 hodin, trvat bude do 15 hodiny.  Soutěžit se bude v kategorii jednospřeží a dvojspřeží, soutěže jsou jednokolové. Do závodu je přihlášeno pět dvojspřeží a pět jednospřeží. Soutěžící změří síly ve třech disciplínách – v ovladatelnosti v kládě, těžkém tahu a ve vozatajském parkuru. Tyto disciplíny jsou vybrány cíleně. Tím, že napodobují pracovní náplň chladnokrevného koně, mohou ukázat šíři jeho dovedností a schopností. Chladnokrevný kůň v těchto disciplínách předvede svoji sílu, obratnost, inteligenci a souhru s člověkem.

„Soutěže chladnokrevných koní pořádáme na Zemědělské fakultě od roku 2012. Organizace těchto soutěží na naší fakultě volně navazuje na výuku chovu koní a jezdectví, která je součástí vzdělání zemědělských odborníků především v oboru zootechnika,“ upřesňuje Miroslav Maršálek ze Zemědělské fakulty JU.

Do soutěže se zapojí také zástupce pořadatele. Miroslav Maršálek, který na Zemědělské fakultě Jihočeské univerzity vyučuje mimo jiné předmět jezdectví, pojede v kategorii dvojspřeží s fakultními klisnami Rulou a Sasankou.

Akce je určena pro širokou veřejnost a vstup na ni je zdarma.

Soutěž chladnokrevných koní má v České republice již více než desetiletou tradici a je vedena snahou nenechat upadnout v zapomnění chladnokrevné koně. Obliba chladnokrevných koní jako pomocníků člověka začala upadat s nástupem těžké techniky. V posledních letech opět tito koně získávají zpět své nenahraditelné místo při práci v těžko dostupných terénech. Jejich hlavní činností je těžká práce v lese a jiných nepřístupných terénech, jsou proto nenahraditelní při práci v chráněných krajinných oblastech a v národních parcích.

Kontakt:
Mgr. Dagmar Dvořáková
PR manažerka
Útvar vnějších vztahů a komunikace JU
Tel.: 389 032 160
Mobil: 724 347 949