Jedenáctý díl - Kompenzační cvičení a antioxidanty

Sezením u stolu velmi přetěžujete tělo, vynahraďte mu tu uvolňovacím cvičením a antioxidanty

Časté a silné bolesti zad, zablokovaná krční páteř, křivá a nesymetrická postava, nadváha a obezita, nádorová onemocnění, cukrovka. Takové choroby v posledních letech trápí mnoho lidí. Může za to sedavý způsob života a to, že se často už prakticky vůbec nehýbeme.

Sed patří mezi polohy, které nejvíce přetěžují tělo. Abychom mu to vynahradili, je třeba se věnovat přetíženým svalům. Jednou z možností je uvolňovací cvičení.

Cvičte v místnosti, kde je příjemné teplo a světlo. V žádném případě byste neměli být bezprostředně po vydatném jídle, protože tehdy tělo tráví a svaly se nemohou uvolnit. Na cvičení si vyhraďte dostatek času, každý cvik provádějte pomalu a maximálně se na něj soustřeďte. Dostaňte se do polohy, kdy svaly příjemně pnou nebo pobolívají. Pak se vraťte do výchozí pozice a cvik opakujte osmkrát až desetkrát.

Cvičit můžete na židli, správným pohybem uvolníte bolavá záda a dokonce zamezíte bolestem hlavy. Cvičení vsedě je vhodné kamkoli – můžete se mu věnovat doma u televize, v práce, při dlouhé cestě autem nebo autobusem.

Pokud se budete uvolnění svalů věnovat každý den, odměnou vám bude příjemný pocit po celém těle. Zvýší se hybnost kloubů, svaly budou lehčí a příjemně prohřáté. Také značně snížíte riziko úrazu při pádu. Ačkoli k uvolnění dochází především v kloubech a svalech, cvičení je výborným prostředkem pro osvěžení ducha, rozpouští stres, má vliv na zažívání a zlepší tělesnou i duševní výkonnost.

Ulevit přetíženým svalům pomůže kromě uvolňování také protahovací a posilovací cvičení, kterému jsme se věnovali v předchozích dílech Návodu na zdraví.

Jedna hrst goji denně chrání před nemocemi a zpomaluje stárnutí

Po vánočních a novoročních oslavách potřebuje většina lidí nastartovat organismus. Na talíři by proto neměla chybět zelenina a kvalitní zdroje bílkovin a sacharidů, naopak omezit je třeba příjem cukru a tuku. Nedílnou součástí je pohyb. Pomoci tělu ale můžeme i látkami, kterým se obecně říká antioxidanty.

Tyto látky potlačují působení volných radikálů, jež mají negativní dopad na tělo. Nadbytek volných radikálů poškozuje buňky a genetické informace a přisuzuje se mu role při vzniku cukrovky, aterosklerózy, srdečních onemocnění, infarktu, nádorových či degenerativních onemocněních.

Zvýšený příjem antioxidantů je obzvlášť důležitý pro lidi, kteří často jedí jídla bohatá na karcinogenní látky (smažené pokrmy, uzeniny), a pro kuřáky.

Do skupiny antioxidantů patří především vitaminy C, E, A a B6, dále pak minerální látky selen a zinek, koenzym Q10, beta-karoten a podobně. Tyto látky snadno získáme z potravin, které je obsahují.

Nejvíce antioxidantů obsahuje zelenina (brokolice, listová zelenina, rajčata) a ovoce (bobulovité ovoce, ostružiny, maliny, černý rybíz). V jídelníčku by se ale měly často objevovat také luštěniny a celozrnné výrobky.

Skvělým zdrojem antioxidantů je kustovnice čínská (goji), která obecně slouží jako prevence civilizačních chorob, zpomaluje proces stárnutí a chrání organismus před nemocemi. Jedna hrst kustovnice čínské denně postačí k navození blahodárných účinků pro tělo. Jíst ji můžete samotnou nebo například přimíchanou do ranních cereálií.

Pokud chcete pro své zdraví udělat ještě něco navíc, zařaďte do jídelníčku mladý ječmen nebo chlorellu. Především je ale třeba zdůraznit, že základem zdravého a dlouhé života je střídmost v jídle, strava bohatá na zeleninu a ovoce a přiměřená pohybová aktivita.

Fotgalerie