Světově uznávaný sklářský výtvarník vystavuje na Pedagogické fakultě

Výstava CO PROČ JAK? světově uznávaného sklářského výtvarníka, ale i světově uznávaného výtvarného pedagoga Vladimíra Kleina byla zahájena 2. 10. 2013 v galerii D9 na Pedagogické fakultě.

Slavnostní zahájení akademického roku na Katedře výtvarné výchovy PF bylo ve znamení vernisáže této reprezentativní výstavy za autorovy přítomnosti.

Vladimír Klein studoval na střední sklářské škole v Kamenickém Šenově a na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u prof. S. Libenského. Prostředkem jeho uměleckého vyjádření je broušená skleněná plastika, realizovaná většinou z optického skla.  Kromě této volné ateliérové tvorby a realizací pro architekturu se také plnohodnotně věnuje designu užitkového skla.

V průběhu své profesní kariéry působil jako výtvarný pedagog a poté jako ředitel Střední sklářské školy v Kamenickém Šenově. K důležité etapě jeho umělecké i pedagogické činnosti patří angažmá na Toyama City Institute of Glass Art v Japonsku, kde byl čtyři roky hostujícím profesorem. Po návratu domů byl do r. 2005 vedoucím výtvarníkem Crystalexu Nový Bor.

Jeho tvorba je zastoupena v domácích i zahraničních sbírkách prestižních muzeí a galerií a je nositelem mnoha domácích i zahraničních ocenění.

Sám o sklu a tvorbě říká:  „Specifické luminiscenční vlastnosti skla, jeho vnitřní prostor, umožňují výraz a vyjádření takových témat a pocitů, které je těžké vyjádřit jiným materiálem. Jde o zhmotňování nehmotných témat - idea, sen, pocit – může také ovšem jít jen o laciné efekty v případě, že ten, kdo sklo používá a opracovává, ví jen jak, ale neklade si otázku, co a proč tvořit

 Světelné vlastnosti jsou jen jedním z celé řady dalších prvků podílejících se na výstavbě estetického výrazu díla jako je měřítko, proporce, prostor, obrysová linie, rytmus, kontrast, barva, textura atd., které jsou voleny v optimálním vztahu k tématu, obsahu. Umělecké dílo nemůže být dobré a být uměleckým dílem jen proto, že je zhotoveno ze skla, stejně dobré by mělo být i v případě použití jiného materiálu, ale sklo má navíc to, co jsem už zmínil a co nás fascinuje.“

Výstava potrvá do 21. 10. a na závěr se tento den bude od 9 hodin konat komentovaná prohlídka autorem vystavených děl, Vladimírem Kleinem.

Zveme vás všechny na prohlídku jedinečného souboru skleněných artefaktů!

Za Katedru výtvarné výchovy Věra Vejsová, ak. malířka.