Návštěvnost Olympijského parku Rio-Lipno splnila očekávání Zdravotně sociální fakulty

Organizátoři z Ministerstva průmyslu a obchodu jsou spokojeni s účastí ZSF JU ve stanu škol

Olympiáda skončila a s ní v neděli uzavřel brány také Olympijský park v Lipně nad Vltavou, v němž měla zastoupení i Zdravotně sociální fakulta JU. Organizátoři nyní začali bilancovat úspěšnost této akce: první odhady mluví o celkovém počtu 330 tisíc návštěvníků, kteří se v areálu vystřídali. Mnozí z nich neminuli ani stan Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které se zaměřilo na podporu tuzemského technického vzdělávání a představilo školy z regionu. Ve stanu, který měl strategickou polohu hned poblíž hlavního vstupu do areálu, reprezentovala Jihočeskou univerzitu právě ZSF JU, a to zastoupením Centra prevence civilizačních chorob a oborů Všeobecná sestra, Zdravotnický záchranář a Fyzioterapie. Studenti a vyučující se tam střídali denně v počtu šesti, aby návštěvníkům zajistili měření hodnot fyziologických funkcí a hladiny glukózy a cholesterolu v krvi, poskytli poradenství o zdravém životním stylu, učili na resuscitačních modelech první pomoc a také poskytovali fyzioterapii. Tedy vše, co patří k trénování, relaxaci po trénincích a závodech, případně k účinné pomoci při úrazech.

„S návštěvností jsme spokojeni, ve stanu bylo živo a jednotlivé expozice škol se dobře doplňovaly. Jsme rádi, že díky vaší fakultě měla zastoupení i Jihočeská univerzita. V nabídce ostatních škol z regionu, z nichž jsme oslovili ty technicky zaměřené, byla Zdravotně sociální fakulta JU vítaným zpestřením. Služby, které jste na Lipno přivezli, skvěle ladily se sportovním charakterem této akce – sám jsem se na místě přesvědčil, že návštěvníci stanu měli velký zájem jak o zdravotní měření, tak o výuku první pomoci a fyzioterapii,“ uvedl Miroslav Scheiner z odboru řízení exportní strategie a služeb Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

Velký zájem o nabídku ZSF JU v Lipně potvrdili ředitelka Institutu aplikovaných zdravotně sociálních věd ZSF JU Mgr. Lenka Šedová, Ph.D., a Mgr. Jiří Kaas. Ocenili hlavně, že  fakulta mohla touto formou při atraktivní akci pro veřejnost oslovit mladé lidi a rodiny s dětmi. Zejména služby fyzioterapie vyhledávali sportovci z okolních stanovišť, například častými hosty byli boxeři a karatisté, kteří hned vedle předváděli své umění. Děti zase velmi zajímalo, co slyší pan doktor, když poslouchá srdce. „Vaši studenti se nám věnovali s velkou ochotou a moc oceňujeme, jak jsou obory na této fakultě různorodé. Každý je něčím užitečný, takže nás zaujaly všechny. Úžasná byla například fyzioterapeutka Tereza, která nám vysvětlila zásady správného držení těla a také pravidla tapování," shrnul své dojmy po návštěvě stanu Jiří Sleier z Prahy, který do Lipna nad Vltavou přijel s manželkou a dvěma malými dětmi. Velké uznání návštěvníků patřilo také záchranářům, kteří vytvářeli působivé ukázky různých zranění a učili zájemce poskytovat první pomoc na resuscitačních modelech dospělého člověka a dítěte.