Jihočeská univerzita pořídila slona indického

V rámci úsilí o celouniverzitní přístup k vědeckým a společenským výzvám dnešní doby se Jihočeská univerzita rozhodla zakoupit slona indického (Elephas maximus). Jihočeská univerzita je známá špičkovým biologickým výzkumem a rozvinutým zemědělským výzkumem, neboť je jedinou z všeobecně zaměřených univerzit, která má zemědělskou fakultu (přesněji řečeno dvě fakulty zaměřené na zemědělskou problematiku).

Slon bude významným nejen pro Přírodovědeckou a Zemědělskou fakultu Jihočeské univerzity. Jak zdůraznili historikové z Filozofické fakulty, slon má dlouhou tradici v dějinách českých zemí, protože již v raném novověku se vyskytují zprávy o importu asijského slona jako významného daru místnímu panovníkovi. Tato skutečnost také stojí za výběrem druhu slona – indický slon má v našich zemích takto doložitelnou tradici oproti slonu africkému (Loxodonta africana), který se navíc obtížně domestikuje, takže by odborová organizace trvala na zvýšení rizikových příplatků pro ošetřovatele, což si vedení univerzity jako dobrý hospodář nemůže dovolit. Religionisté původně požadovali čtyřrukého slona, aby mohl reprezentovat indického boha Ganéšu, ale byli ze strany přírodovědců ujištěni, že takoví sloni se v přírodě nevyskytují, takže se v rámci zjednodušení budou muset spokojit se slonem čtyřnohým.

Vedoucí útvaru marketingu JU již oznámil, že bude slon pojmenován JUmbo. „Jeho silueta pak bude použita v rámci loga nově budované Simulační laboratoře nelékařských oborů Zdravotně sociální fakulty, která bude v rámci snahy o větší souznění loga se zkratkou pracoviště přejmenována na Simulační laboratoř oborů nelékařských (SLON)“, upřesnil Štěpán Kuděj, vedoucí útvaru marketingu Jihočeské univerzity.

Aby univerzita vyšla vstříc výzvám Evropské komise na zavádění multikulturalismu do všech úrovní akademického života, rozhodl rektor, že se inspiruje východoasijským zvykem přijíždět na slonovi u příležitosti významných oslav (např. při svatbách). Od příštího akademického roku bude proto rektor přijíždět na slonovi při slavnostních imatrikulacích a promocích. „Po delší diskusi bylo rozhodnuto, že se to nebude týkat předávání čestných doktorátů Jihočeské univerzity, protože se akademický obřad odehrává na českobudějovické radnici v prvním patře, což je pro slona obtížně dostupné“, upřesnil docent Tomáš Machula, rektor Jihočeské univerzity. „Na univerzitní půdě to však bude realizováno a v tomto ohledu byl upraven i projekt pro rekonstrukci univerzitní auly, kde se počítá v rámci projektu „bez bariéry“ a inkluze“ s přímým přístupem pro slona“, doplnil rektor JU. Předsedkyně Akademického senátu JU už oznámila, že u kandidátů na rektora bude jedno z kritérií vyloučení fobie z výšek, aby rektor při příjezdu na promoce nedostal závrať.

V této souvislosti je třeba uznat, že pořízení slona nebylo na univerzitě zcela bez problémů. Vznikl totiž zásadní spor mezi Přírodovědeckou a Zemědělskou fakultou o tom, kdo bude o slona pečovat. Obě fakulty měly na celé věci eminentní zájem (zájem projevila i Fakulta rybářství a ochrany vod, ale její argument, že slon je vodní zvíře, nebyl akceptován) a diskuse o tom, která z fakult dostane slona do péče, do jisté míry prohloubila napětí mezi těmito fakultami. V této věci muselo rozhodnout vedení a určilo jako správce slona Zemědělskou fakultu, která má již značné zkušenosti s chovem větších zvířat jako jsou koně nebo krávy, zatímco Přírodovědecká fakulta je zaměřena na chov spíše menších organismů (např. rypošů stříbřitých Heliophobius argenteocinereus). Děkan Přírodovědecké fakulty proto rozhodl, že si fakulta pořídí alespoň kostru slona, která obohatí osteologickou výzdobu foyeru pavilónu B Přírodovědecké fakulty.

JUmbo bude na půdu Jihočeské univerzity dopraven 1. dubna 2019 ve 12:00.