Centrum polární ekologie zahájilo letní sezónu vysláním lodě do Norska

Centrum polární ekologie Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, které provozuje Českou arktickou vědeckou infrastruktury na norském souostroví Svalbard, zahájilo letošní letní sezónu.

Prvním krokem letní sezóny je doprava lodě na Svalbard. Jedná se o 15 m dlouhý motorový škuner, speciálně vyrobený pro provoz v arktických mořích. Posádku lodě tvoří kapitán ing. Miloš Jahoda a František Kadlec. Již na konci loňského roku byla loď přepravena do Německa, kde přezimovala na kanále, který má spojení s mořem. Po technické kontrole vyplula z Gentinu přes sérii kanálů do Severního moře a dále do Švédska a Norska. V těchto dnech loď přistála v norském Bergenu. Zde, přibližně v jedné třetině cesty, bude v rámci několikadenní zastávky zkontrolován technický stav lodě a současně bude představena Česká republika, Jihočeská univerzita a Česká arktická vědecká infrastruktura na semináři, který organizuje český velvyslanec v Norsku pan Dr. Milan Dufek.

Přejeme posádce i lodi šťastnou plavbu.