43 cizinců se na Filozofické fakultě JU v rámci letní školy zdokonaluje v českém jazyce

Od pondělí 22. srpna 2016 se na Filozofické fakultě JU koná Letní škola slovanských studií. Zdokonalit v češtině se do Českých Budějovic přijelo 43 cizinců z deseti zemí – Francie, Itálie, Německa, Rakouska, Bulharska, Chorvatska, Velké Británie, Ruska, Malty a Rumunska.

Program letní školy účastníkům nabízí dopolední a odpolední výuku, při které posluchači procvičují gramatiku a výslovnost. Náplň kurzů zpestřují také přednášky, zaměřené například na českou literaturu a historii, dále filmové projekce a také výlety za krásami jižních Čech. Právě volnočasové aktivity jsou prostředkem, jak si neformálně procvičit češtinu a sblížit se s ostatními účastníky kurzu, proto je organizátoři letní školy do programu zařazují.

Letní jazykový kurz českého jazyka má na Jihočeské univerzitě dlouhou tradici. „Letní školu slovanských studií pořádáme letos již po pětadvacáté. Je to jedna ze dvou nejstarších letních škol na Jihočeské univerzitě. Za dobu jejího trvání se jí zúčastnilo již 920 zájemců o studium češtiny,“ objasnila doc. Bohumila Junková z Ústavu bohemistiky Filozofické fakulty JU, která je zároveň ředitelkou letní školy. A dodává: „Letní školu jsme zahájili v pondělí. Během dne proběhlo přivítání účastníků a jejich seznámení mezi sebou navzájem a také s lektory, kteří je budou vyučovat. Účastníci také na úvod kurzu absolvovali jazykový test, který nám posluchače pomohl rozřadit podle znalostí do jazykových skupin. Těch máme pět, a to od úplných začátečníků, přes mírně a středně pokročilé až po pokročilé. Výuka je nyní již v plném proudu.“

Věková skladba posluchačů je pestrá. Mezi účastníky převažují vysokoškolští studenti, které doplňuje několik posluchačů středního a vyššího středního věku. Zajímavá je motivace účastníků ke studiu češtiny. Důvody pro studium jsou například rodinné kořeny, práce či zalíbení v češtině. To potvrzuje i Rebecca Ehrig z Německa, která studuje český jazyk přibližně dva roky. „V minulosti jsem se věnovala studiu několika cizích jazyků a řekla jsem si, že zkusím něco nového. A tak jsem si vybrala češtinu. Abych si ji vylepšila, byla jsem již jeden semestr v Brně. Nyní jsem přijela do Českých Budějovic na letní školu.“ Toto potvrzuje také její krajan Benedikt Meininger, který se studiu českého jazyka věnuje přibližně stejnou dobu jako Rebecca. „V minulosti jsem se věnoval několika cizím jazykům. K nim jsem si zvolil ještě češtinu. Líbí se mi. Mám v Německu i několik českých kamarádů, mohu tak češtinu procvičovat,“ dodává Benedikt obstojnou češtinou. Že jsou motivací pro studium češtiny také rodinné kořeny, dokládá zase Marie-France Louis z Francie. Ačkoliv je již v seniorském věku, je velmi aktivní. Její maminka byla Češka, doma se však česky nemluvilo. „Češtinu jsem vůbec neuměla. Měla jsem ji jen trochu naposlouchanou z rozhovorů mezi maminkou a babičkou, když nás přijela navštívit. Studiu češtiny se věnuji od roku 2005, kdy jsem se zapsala na kurz na univerzitě,“ vysvětluje Marie-France Louisa.

Letní školu pořádá Ústav bohemistiky Filozofické fakulty JU. Hostit ji bude do 9. září.