4. 1. 2018/Simulační centrum Zdravotně sociální fakulty přenese výuku zdravotníků do reality

Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity postaví simulační centrum pro zdravotnické obory, v němž se budou moderními metodami připravovat na své profese hlavně všeobecné sestry, porodní asistentky a zdravotničtí záchranáři. Na podzim 2018 začne ve dvoře budovy ZSF JU v ulici U Výstaviště stavba nového pavilonu, kde vzniknou specializované místnosti věrně napodobující reálné prostředí, v němž zdravotníci pracují: kabina sanitky, velíny, jednotka intenzivní péče, porodní sál, nemocniční pokoje a další prostory pro sledování a hodnocení výuky.

Budou vybavené lékařskými přístroji a roli pacientů tam budou plnit sofistikované figuríny řízené počítačem, které napodobují dýchání, puls či srdeční aktivitu atd. Lze k nim připojit přístroje. Simulátory reagují na prováděné zákroky a vyučující může skrze ně komunikovat se studentem. Hlavní výhodou je, že simulace přiblíží studentům realitu, což umožní dokonalé propojení výuky praktických dovedností s teoretickými znalostmi. Bude možné předem naprogramovat mnoho variant situací, s nimiž si zdravotníci musí poradit. Tyto studijní obory sice mají v osnovách stovky hodin povinné praxe v nemocnicích, ale realita samozřejmě přináší mnohem více výzev – a pak se hodí každá zkušenost. Velkou výhodou simulačního centra bude, že dokáže studenty seznámit s různými stavy pacientů, a to i těmi, které nejsou v nemocnicích tak časté.

Simulační centrum pro zdravotnické obory ZSF JU bude díky svému zaměření na nelékařské profese první svého druhu v České republice. Pro výuku mediků již v tuzemsku tato centra existují, avšak nikoli takto cíleně zaměřené na sestry, zdravotnické záchranáře, porodní asistentky a další zdravotníky – nový pavilon mohou využívat i studenti dalších oborů, například fyzioterapie. Inspiraci pro vznik tohoto centra sbírali odborníci ze ZSF JU v rakouském Linci a také ve Finsku, Španělsku, Lotyšsku a dalších zemích.

S přínosem moderních trendů má ZSF JU hodně dobrých zkušeností, protože už několik let do výuky zapojuje řadu figurín a modelů, například porodní či novorozenecké. Ty samozřejmě v simulačním centru využije. Díky tomu, že se studenti nejdřív seznámí s realitou takto „nanečisto“, přijdou pak do praxe lépe připraveni. Tím lze snížit riziko pochybení při poskytování zdravotnické péče a zvyšovat bezpečnost pacienta.

Základní údaje:

Simulační centrum pro zdravotnické (nelékařské) obory ZSF JU
Adresa: U Výstaviště 26, ve dvoře budovy ZSF JU
Náklady: cca 58 mil Kč
Předpokládaný termín zahájení stavby: podzim 2018
Předpokládaný termín zahájení výuky: podzim 2020

Financováno z operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (fond Evropské unie, ERDF výzva pro vysoké školy, spoluúčast fakulty ve výši 5 %); další náklady z vlastních zdrojů fakulty (plot proti sousednímu domu, zřízení recepce atd.).

Podrobnosti o stavbě: Dvoupodlažní budova s částečně zapuštěným suterénem, jedním nadzemním podlažím a plochou střechou spádovanou směrem ke stávajícímu objektu. Bude mít obdélníkový půdorysný tvar (20,4 x 9,4 m) a se současným objektem ZSF JU bude nový pavilon spojen koridory.

Cílem stavby není zvýšení počtu studentů, nýbrž zkvalitnění stávající výuky. Počet studentů ani zaměstnanců se nezmění, v ulici tedy nevznikne požadavek na další parkování. Doprava v průběhu stavby bude vedena zezadu – přes pozemky Výstaviště.

Bližší informace:
Mgr. Alena Binterová, kontakt s médii a PR