5. 6. 2017/JU udělila čestný doktorát rakouskému chemikovi Norbertu Müllerovi

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích ocenila významného rakouského vědce Norberta Müllera. Na slavnostním zasedání konaném 5. června 2017 v obřadní síni českobudějovické radnice mu udělila čestný doktorát. Profesor Norbert Müller patří k mezinárodně respektovaným odborníkům v oblasti fyzikální organické chemie a bioorganické chemie. V rámci přeshraniční spolupráce se také významně zasadil o akreditaci společného studijního oboru Biologická chemie mezi jeho domovskou Univerzitou Jana Keplera v Linci a Přírodovědeckou fakultou JU. Obor je vyučovaný anglicky v režimu dvojího diplomu a je jedinečný v rámci celé republiky.

Profesor Müller se profesně věnuje fyzikální organické chemii a bioorganické chemii. Zaměřuje se na využití metod nukleární magnetické rezonance při výzkumu malých molekul organických sloučenin, přírodních látek, jakož i bioorganických molekul mnohem větší velikostí, jakými jsou nukleové kyseliny, peptidy či proteiny.

Norbert Müller vystudoval organickou chemii na Vídeňské univerzitě. Zde ve stejném oboru získal také doktorát. Profesně život následně postupně spojil s Univerzitou Jana Keplera v Linci, s odborným pracovištěm ve Švýcarsku a Norsku, aby se následně vrátil na Univerzitu Jana Keplera v Linci, kde nyní působí jako vedoucí Ústavu organické chemie. Je autorem či spoluautorem cca 180 původních vědeckých prací.

……………………………………………….

Od svého založení v roce 1991 Jihočeská univerzita udělila 30 čestných doktorátů. Vědeckou hodnost doctor honoris causa (dr. h. c.) Jihočeská univerzita uděluje významným domácím a zahraničním osobnostem, které se významně zasloužily o rozvoj vědy, kultury anebo jinak o prospěch lidstva. Mezi držiteli jsou významné osobnosti z domova i zahraničí. Ocenění v minulosti získali například špičkoví odborníci v oboru biologie, ekologie, literatury, historie, teologie či filozofie.

Kontakt:
Mgr. Dagmar Dvořáková