25. 4. 2017/Zaměstnanec JU byl oceněn prezidentem republiky za záchranu lidských životů

Zaměstnanec Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Miroslav Hromada byl oceněn prezidentem republiky Milošem Zemanem v rámci ankety Zlatý záchranářský kříž. Miroslav Hromada pracuje na JU jako vedoucí Útvaru správy a údržby budov.

Ocenění Miroslav Hromada převzal společně se svojí manželkou Lenkou, a to za záchranu čtyř těžce zraněných osob (včetně tří dětí) z havarovaného vozu. Zmíněná nehoda se stala 20. června minulého roku v odpoledních hodinách u obce Dubné na Českobudějovicku. Miroslav a Lenka Hromadovi, kteří zde projížděli cestou ze zaměstnání domů, si všimli nabouraného vozidla s posádkou v bezvědomí a s těžkými zraněními. Všechny osoby se jim podařilo do příjezdu záchranářů z auta vyprostit a poskytnout jim první pomoc, kterou následně sami záchranáři zhodnotili jako perfektně provedenou.

Slavnostní ceremoniál předání ocenění se uskutečnil 20. dubna na Pražském hradě. Při něm byli oceněni lidé, kteří prokázali duchapřítomnost a smysl pro pomoc a tím pomohli zachránit druhého. Porotci letos vybírali ze 77 nominací. Z nich nakonec bylo uděleno šest Zlatých záchranářských křížů, dvě čestná uznání a tři speciální ceny. Letos se konal již 18. ročník akce.

Manžele Hromadovy za jejich profesionální pomoc a záchranu lidských životů ocenil při osobním setkání, které se konalo v létě minulého roku, také hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola. S Miroslavem Hromadou se krátce po události setkal také rektor Jihočeské univerzity Tomáš Machula. Při setkání mimo jiné ocenil nasazení Miroslava Hromady a jeho manželky. „Velice si vážím toho, jak se pan Hromada a jeho žena při nehodě zachovali. Ač měli sebou v autě své malé dítě a paní Hromadová byla navíc těhotná, neváhali a začali ze zdemolovaného auta vyprošťovat postižené a poskytovat jim první pomoc. Do příjezdu záchranářů se jim podařilo vyprostit všechny z auta a poskytnout jim všem předlékařskou péči. Velmi mě těší, jak odhodlaně se zaměstnanec univerzity zachoval. Že byl duchapřítomný v situaci, která jistě byla stresová a velmi nepříjemná,“ sdělil rektor JU Tomáš Machula.

„Se ženou jsme rádi, jak situace dopadla a že se všem účastníkům nehody daří již dobře. Zpětně si uvědomuji, jakým stresem je přijet bez varování k dopravní nehodě, kde jsou navíc těžce zraněné děti. Ale v té chvíli si to neuvědomujete. Přepnete do jakéhosi nouzového režimu, protože vidíte, že je potřeba pomoci. Děláte činnosti automaticky, soustředěně a bez emocí,“ shrnul Miroslav Hromada.

Kontakt:
Mgr. Dagmar Dvořáková