23. 1. 2017/Zemědělská fakulta JU zrekonstruovala svoji největší budovu

Zemědělská fakulta Jihočeské univerzity po roce a půl trvajících rekonstrukčních pracích otevírá svoji největší budovu. Postavena byla v 60. letech minulého století a po technické a provozní stránce již nevyhovovala požadavkům. Do zmodernizované pětipodlažní budovy se stěhuje zpět děkanát fakulty a Katedra zootechnických věd, které zde sídlily i před rekonstrukcí. V posledních letech se jedná již o několikátou budovu, kterou se fakultě podařilo zrekonstruovat nebo nově postavit. Slavnostní otevření se koná v úterý 24. ledna 2017 v 10 hodin v sídle budovy v univerzitním kampusu. Součástí programu bude prohlídka zázemí.

„S rekonstrukcí budovy B, jak ji nazýváme, jsme začali v létě 2015. Zmíněný pavilon pochází z 60. let minulého století a od té doby v něm neproběhly větší rekonstrukční práce. Budova tak neodpovídala jak po technické, tak funkční stránce dnešním požadavkům na provoz,“ vysvětlil důvody rekonstrukce prof. Miloslav Šoch, děkan Zemědělské fakulty JU a pokračoval: „Jelikož jde o naši největší budovu a plánovala se rekonstrukce kompletní, nebylo možné, aby zde zaměstnanci fakulty pracovali za provozu. Museli jsme proto najít vhodné prostory, kam pracovníky přestěhovat. Dočasné zázemí jsme našli v budově školního statku, který sídlí v těsné blízkosti kampusu.“

V nejvyšším podlaží budovy bude sídlit jako v minulosti děkanát, v nižších podlažích najdou opět zázemí zmodernizované kanceláře, pracovny pedagogů, učebny a laboratoře Katedry zootechnických věd. Budova rekonstrukcí získala nový kabát, opravila se střecha a zateplil se plášť pavilonu. Uvnitř se vybudovaly nové rozvody elektřiny, topení, vody i odpadu, zrekonstruoval se celý interiér včetně chodeb, stropů, obkladů, stěn i výtahů. Interiér se vybavil moderním a funkčnějším nábytkem.

Zemědělská fakulta budovu zrekonstruovala za přibližně 63 milionů korun. Velkou část nákladů se podařilo uhradit díky dotacím z MŠMT, fakulta se na nákladech podílela přibližně 9 miliony korun.

Druhá nejstarší fakulta z celkem osmi, které Jihočeská univerzita čítá, rekonstrukcí získala další moderní pracoviště. „V minulých letech jsme zrekonstruovali například nízké pavilony, vybudovali minipivovar a zpracovny mléka a masa či společně s Fakultou rybářství a ochrany vod vystavěli nový pavilon,“ shrnul děkan fakulty a doplnil, že od rekonstrukce zázemí Katedry zootechnických věd si fakulta slibuje zlepšení podmínek pro vědu a výzkum v oblasti živočišné výroby, kterou se katedra zabývá.

Projekt rekonstrukce pro ZF JU zhotovila brněnská Projekční architektonická kancelář spol. s r.o. Ing. arch. V. Steinhauserová. Stavební práce zajišťovala firma Spilka a Říha s.r.o. ze Soběslavi. O vybavení interiéru se postaral Profil Nábytek, a.s. z Humpolce.

Kontakt:
Mgr. Dagmar Dvořáková