22. 2. 2017/Na univerzitě se oceňovaly prestižní vědecké publikace za rok 2016

Rektor Jihočeské univerzity ocenil prestižní vědecké publikace za rok 2016. Oceněny byly významné odborné knihy, jejichž autory jsou vědečtí pracovníci univerzity. Ceny byly uděleny ve třech kategoriích – humanitní obory, přírodovědné a zemědělské obory a popularizační dílo. Ocenění převzali cenu v průběhu zasedání Vědecké rady JU, která se konala ve středu 22. února.

Základním posláním Ceny rektora Jihočeské univerzity za prestižní vědeckou publikaci vychází ze snahy o veřejné oceňování vynikajících výsledků vědecké, výzkumné a další tvůrčí činnosti akademických a vědeckých pracovníků JU, které jsou srovnatelné s mezinárodním standardem jednotlivých vědních oborů pěstovaných na JU. Ocenění se uděluje vynikajícím vědeckým publikacím, které zvyšují vědeckou prestiž JU v domácích a zvláště zahraničních vědeckých kruzích.

V kategorii humanitní obory ocenění získal docent Jakub Sirovátka za dílo s názvem Das Sollen und das Böse in der Philosophie Immanuel Kants: Zum Zusammenhang zwischen kategorischem Imperativ und dem Hang zum Bösen (Povinnost a zlo ve filosofii Immanuela Kanta: K souvislosti mezi kategorickým imperativem a sklonem ke zlému). Sirovátka působí na Teologické fakultě. Kniha se zabývá otázkami svobody a povinnostmi, dobra a zla, štěstí a morálky, rozumu a náboženství u významného německého filosofa Immanuela Kanta. Autor se originálním způsobem vyrovná s některými obtížnými texty a tématy kantovského a uvádí Kantovo myšlení do širších historických souvislostí. Dílo bylo vydáno ve vydavatelství Felix Meiner Verlag v Hamburgu.

V kategorii přírodovědné a zemědělské obory cenu získal prof. Pavel Kalač za publikaci Edible Mushrooms: Chemical Composition and Nutritional Value. Autor působí na Zemědělské fakultě a ve svém díle shrnuje soudobé poznatky o pěstovaných i volně rostoucích jedlých houbách. Kniha nabízí kompletní pohled na danou oblast mimo jiné z pohledu živin, zdraví prospěšných a škodlivých látek i souhrnné zhodnocení dané problematiky. Přináší informace o způsobech konzervace, kuchyňském i průmyslovém zpracování i skladování. Kniha vyšla v Elsevier/Academic Press.

Cenu za popularizační dílo obdržel docent Jiří Šimek. Oceněn byl za publikaci Lékařská etika. Autor působí na Zdravotně sociální fakultě a dlouhodobě se tématem lékařské etiky zabývá. Kniha se souhrnně zabývá základními tematickými a problémovými okruhy současné lékařské etiky. Je zde mimo jiné vylíčena historie lékařské etiky ve světě i v ČR, jaké role a funkce má lékařská etika v současném zdravotnictví a podobně. Nejrozsáhleji se autor věnuje tématům, kterými se současná lékařská etika zabývá, například eutanazie, dystanazie a paliativní péče. Knihu vydala Grada Publishing.

 

Kontakt:
Mgr. Dagmar Dvořáková
tisková mluvčí
tel.: 389 032 160, 724 347 949
e-mail: dvorakovad@jcu.cz