7. 8. 2015/Archeologové z Jihočeské univerzity bádají na sídlišti z mladší a pozdní doby bronzové

Studenti a pracovníci Archeologického ústavu Filozofické fakulty Jihočeské univerzity bádají v obci Rataje u Bechyně na místě, kde se nachází sídliště z mladší a pozdní doby bronzové. Ta je datována do období mezi roky 2000 - 800 p. n. l. Jedná se o jednu z nemnoha sídlištních lokalit v jižních Čechách s prokázaným osídlením v průběhu patrně celé epochy tzv. popelnicových polí. Již v minulých letech zkoumali vědci v této oblasti sídliště z doby bronzové v blízkých Hvožďanech a Senožatech. Podle současných poznatků patří mikroregion v povodí říčky Smutné na Bechyňsku, kam spadá i obec Rataje, k centrálním sídelním oblastem celého jihočeského regionu.

Odborníci terénním výzkumem získávají cenné informace a data. Ty jim umožní vytvořit model vývoje osídlení zkoumané lokality. Místo prozkoumávají také z důvodu, že se nachází na poli a je permanentně narušována hlubokou orbou a každoročně zde proto dochází k poškozování archeologických situací mimořádné hodnoty. V minulosti zde byl mimo jiné nalezen bronzový nůž a několik rekonstruovatelných keramických nádob. Výzkum má tyto artefakty zachránit.

Sídliště v Ratajích bylo objeveno v roce 2006, s přestávkami se sem archeologové vrací. Letos zde bádají s pomocí studentů archeologie Filozofické fakulty JU, kterým výzkum zároveň slouží jako letní archeologická praxe.

Veškeré výkopové práce včetně odstranění ornice provádějí studenti ručně. Na místě vykopali tři sondy, v kterých hledají například úlomky keramiky, zbytky z obydlí či předměty denní potřeby. Ve výzkumu jim pomáhá také plavicí zařízení, které je postaveno u nedalekého potoka. S jeho pomocí zbavují keramické střepy nánosů zeminy. Vše, co se během výkopů najde, studenti dokumentují kresebně, fotograficky i fotogrammetricky a zaměřují také geodeticky. Po celou dobu výzkumu se sbírají také vzorky na pylovou, fytolitovou a makrozbytkovou analýzu, kterou následně provedou pracovníci laboratoře archeobotaniky a paleoekologie Přírodovědecké fakulty JU. Tyto dvě laboratoře s archeology dlouhodobě spolupracují.

Po ukončení prací uvedou studenti prostor výzkumu opět do původního stavu. Nalezené artefakty vědci odvezou a dále ošetří a zakonzervují ve svých laboratořích v Archeologickém ústavu Filozofické fakulty JU.

Terénní průzkum v Ratajích probíhá od 3. do 14. srpna.

Kontakt:
Mgr. Dagmar Dvořáková
PR manažerka
Útvar vnějších vztahů a komunikace Jihočeské univerzity
Email: dvorakovad@jcu.cz