13. 2. 2015/Na Jihočeskou univerzitu se sjedou nejlepší mladí fyzikové z celé ČR

Nejlepší středoškoláci se zájmem o fyziku z celého Česka poměří své znalosti v Českých Budějovicích. Od 17. do 20. února se zde koná celostátní kolo Fyzikální olympiády pro rok 2015. Úspěch v této soutěži těm nejúspěšnějším často otevírá dveře na nejlepší univerzity nejen v Čechách, ale i v Evropě a zámoří. Akci spolupořádá Pedagogická fakulta Jihočeské univerzity.

Fyzikální olympiáda patří k nejstarším oborovým olympiádám pořádaným pro studenty. Letos se koná již její 56. ročník. Cílem soutěže je prověřit teoretické i praktické znalosti studentů z fyziky. Tento rok se pořádání ujala katedra aplikované fyziky a techniky Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity, nejstarší českobudějovické gymnázium - Gymnázium J. V. Jirsíka a oblastní výbor fyzikální olympiády.

„Celostátního kola olympiády se zúčastní padesát středoškoláků z celé České republiky, kteří si vedli nejlépe ve školních a krajských kolech. Pro soutěžící jsme připravili čtyři teoretické a jednu praktickou úlohu, které prověří nejen kvalitu jejich znalostí z fyziky, ale také zájem o obor a tvořivý přístup. Z deseti nejúspěšnějších řešitelů bude na závěrečném soustředění vybrán pětičlenný tým, který bude Česko reprezentovat na mezinárodní fyzikální olympiádě. Ta se bude konat v červenci v Bombaji,“ upřesňuje Jiří Tesař z katedry aplikované fyziky a techniky Pedagogické fakulty JU.

Vedle soutěžního programu pořadatelé nabízí také pestrý doprovodný program. Studenti navštíví Jadernou elektrárnu Temelín a českobudějovický závod Robert Bosch nebo si poslechnou přednášky předních českých fyziků. Tomáš Polívka z Jihočeské univerzity vystoupí s přednáškou „Nobelova cena a jak ji získat“, Jiří Dolejší z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy se bude věnovat fyzice částic.

Soutěžní část proběhne na Gymnáziu J. V. Jirsíka, přednášky se uskuteční v aule Pedagogické fakulty.

Fyzikální olympiáda

Fyzikální olympiáda je oborová soutěž ve znalostech z fyziky určená studentům základních a středních škol. Ti soutěží v řešení teoretických a praktických fyzikálních problémů a situací. Fyzikální olympiáda je po olympiádě matematické druhou nejstarší českou oborovou olympiádou. Olympiáda je putovní, každý rok se koná v jiném kraji. Na pořádání se podílí vysokoškolské pracoviště z daného regionu, dále oblastní výbor fyzikální olympiády, popřípadě další partneři.

Více informací o fyzikální olympiádě je k dispozici na: http://fyzikalniolympiada.cz/

Kontakt:

Mgr. Dagmar Dvořáková - PR manažerka, útvar vnějších vztahů a komunikace JU, tel.: 389 032 160, mobil: 724 347 949, e-mail: dvorakovad@jcu.cz

Doc. PaedDr. Jiří Tesař, Ph.D. – katedra aplikované fyziky a techniky, Pedagogická fakulta JU, tel.: 387 773 051, e-mail: raset@pf.jcu.cz