20. 5.2014/Jihočeská univerzita otevře v kampusu Václav Havel's Place

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích otevře v univerzitním kampusu lavičku Václava Havla, takzvané Václav Havel's Place. Lavička v kampusu Jihočeské univerzity bude pátým takovýmto místem na světě.

„Jsem šťastný, že to bude kampus právě naší Jihočeské univerzity, kde bude umístěno další Václav Havel´s Place. Václav Havel je nejenom ikonou statečného odporu proti komunismu a znovunabytí demokracie v naší zemi, ale zejména nadčasovou morální autoritou osobní statečnosti, kterou tolik potřebujeme. Přejme si, aby toto místo dodalo našemu univerzitnímu kampusu nový genius loci, aby bylo vyjádřením našich díků za vše, co pro nás Václav Havel udělal a co pro nás znamená, a zároveň bylo místem pro setkávání akademické obce s veřejností,“ upřesnil rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer.

Slavnostní otevření se bude konat 11. června 2014. Lavička Václava Havla se bude nacházet v kampusu Jihočeské univerzity mezi budovou rektorátu a aulou v místech, kde v současné době probíhají parkové úpravy a vzniká příjemné zázemí pro odpočinek a relaxaci. Pamětní místo Václava Havla budou tvořit dvě křesla spojená kulatým stolem, jehož středem bude prorůstat lípa – národní strom.

První Václav Havel´s Place bylo otevřeno v říjnu 2013 na Georgetownské univerzitě ve Washingtonu. Následovala ji lavička v Dublinu, v Barceloně a poslední čtvrtá byla odhalena letos v květnu na pražském Maltézském náměstí.

Budování Laviček Václava Havla je celosvětovým projektem, který inicioval velvyslanec České republiky v USA Petr Gandalovič spolu s architektem a designérem Bořkem Šípkem.  Záměrem projektu je vytvoření sítě míst ve veřejném prostoru, jež mohou přispět k setkávání a vedení skutečného dialogu – míst, kde bude možné diskutovat a přemýšlet v duchu ideálů a životních postojů Václava Havla.

Pamětní místo věnované Václavu Havlovi je vytvořeno ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a s laskavým svolením Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.

Kontakt:
Mgr. Dagmar Dvořáková
PR manažerka
Útvar vnějších vztahů a komunikace Jihočeské univerzity
Email: dvorakovad@jcu.cz