23. 7. 2013/Stav biotechnologií v České republice již není tajemstvím

Dlouhodobý hlad po ucelených informacích o situaci biotechnologických oborů v ČR je konečně nasycen. Oficiální portál českých biotechnologií Gate2Biotech zveřejnil Biotechnologickou ročenku 2012, která podává komplexní a věcný přehled o biotechnologických oborech ve vědě, výzkumu i v komerční sféře.

Vznik česko-anglické ročenky je úzce spjat nejen s absencí ucelených informací v oblasti biotechnologických oborů v ČR, ale i s častými dotazy ze stran státních institucí i zástupců komerční sféry po komplexních informacích z moderního výzkumu a vývoje v biotechnologických oborech.

Biotechnologie patří k perspektivním oborům současnosti s významným potenciálem pro další rozvoj. Jsou zárukou šetrného přístupu člověka k přírodním zdrojům, energetickým nárokům a stále více se prolínají se světem biomedicíny a farmacie. Biotechnologie mají vysokou přidanou hodnotu v obsahu duševního vlastnictví a představují klíčový segment pro společnost znalostní ekonomiky. Pro rozvoj společnosti v 21. století jsou zcela zásadní.

Ročenka vznikla pod záštitou Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a společně se na ní podílely oficiální portál českých biotechnologií Gate2Biotech, Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s. (dále JAIP) a Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. Za cíl si klade poskytnout komplexní přehled o biotechnologických oborech a současně shrnuje aktuální zastoupení firem a vědeckých institucí v tzv. zelených, bílých a červených biotechnologiích. Pro komplexní přehled obsahuje i seznam dodavatelů materiálu a služeb.  Je určena
nejen zájemcům z České republiky, ale také z řad zahraničních investorů.

Každou kapitolu uvádí text shrnující historii, současný stav a výzvy oboru do budoucnosti, psaný odbornou vědeckou autoritou. Následuje mapa rozdělující Českou republiku podle počtu a zaměření firem podnikajících v daném regionu a jedné ze 48 biotechnologických disciplín. Kapitoly uzavírá přehled více než 500 firem působících v oblasti biotechnologií.

Textová část ročenky je doplněna o interaktivní digitální databázi přístupnou z www.gate2biotech.cz. Po bezplatné registraci v ní uživatelé mohou vyhledávat podle několika různých kritérií. Zdarma je dostupná základní varianta, pro zobrazení plné a kompletní verze je nutné si zakoupit roční vstupenku.

O portálu Gate2Biotech
Portál Gate2Biotech spojuje biotechnologickou komunitu ve střední Evropě. Mapuje vše nové v oboru biotechnologií. Díky portálu mohou firmy podnikající v oboru vyhledat jednoduchým způsobem výzkumná pracoviště a další partnery pro řešení technologických problémů, s nimiž se potýkají, a také zde mohou prezentovat nabídku svých služeb potenciálním partnerům z Česka i zahraničí. Portál Gate2Biotech slouží jako most propojující vědeckovýzkumný sektor a sektor komerční. Začleňuje úřady a podpůrné organizace zaměřené na podporu transferu inovativních technologií do jednotné komunikační platformy českých a světových biotechnologií. Jako zprostředkovatel informací poutá pozornost k oblasti biotechnologií a podpoře jejich aplikací a transferu do praxe. Zároveň funguje jako nástroj k motivaci nepodnikatelské odborné veřejnosti (zejm. vědců a studentů) směrem k inovačnímu podnikání či aplikovanému výzkumu.

Připravilo tiskové oddělení JAIP o.p.s. a Útvar vnějších vztahů a komunikace Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích

Bližší informace:
Ing. Petra Vachová - ředitelka
Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Na Zlaté stoce 1619, 370 05 České Budějovice
E-mail: info@jaip.cz