Univerzita se připojila k akci Vlajka pro Tibet

Jihočeská univerzita vyvěsila tibetskou vlajku a připojila se tak k mezinárodní kampani Vlajka pro Tibet. Cílem této celosvětové iniciativy je upozornit na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu.

Akce probíhá vždy 10. března, v den, kdy v roce 1959 započalo tibetské národní povstání proti čínské okupaci. Při povstání zemřelo více než 80 000 Tibeťanů, přes milion jich v následujících letech zemřelo ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru.

Mezinárodní kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě a stala se jednou z nejvýraznějších symbolických akcí vyjadřujících podporu ochrany lidských práv. Česká republika se ke kampani pravidelně připojuje od roku 1996, letos tedy již po dvaadvacáté. Do kampaně se zapojují veřejné a soukromé instituce i jednotlivci. Jen v loňském roce tibetské vlajky vyvěsilo více než 750 měst a obcí a přibližně stovka základních, středních i vysokých škol po celé republice. Jihočeská univerzita se k akci připojuje již po několikáté.