Univerzitní Rádio K2 reprezentovalo na soutěži studentských rádií

"Dobrý deň na Juhočeskú univerzitu v ČB, do Rádia K2!" Touto památnou větou od programového managera Ing. Luboše Kasaly vše začalo. A Rádio K2 se zúčastnilo, letos již mezinárodní soutěže, Radiorallye 2013 konané od 21. 3. do 24. 3 2013. Radiorallye je soutěž univerzitních rádií a předchozích 8 ročníků se účastnily výhradně slovenské týmy. Ovšem na letošní 9. ročník organizátoři pozvali i internetové rozhlasy z ČR.

Do Žiliny Rádio X, které soutěž pořádalo, pozvalo Rádio K2 a brněnské kolegy z Rádia R. Soutěží se ve 12 kategoriích, od rozhlasových her přes reklamní spoty po tzv. “LIVE“ vysílání, které přímo na místě klání sledují a především poslouchají ostatní účastníci společně s odbornou porotou.

Na Slovensku mají internetová rádia velkou tradici. Některá z nich fungují už od roku 1974. Pokud jste členem jednoho z 12 slovenských rádií, máte velkou šanci, že jakmile dostudujete VŠ, sáhne po Vás jedno z profesionálních rádií, jelikož máte již s prací v rozhlase zkušenost. Pro představu. Slovenské Pulz rádio má studio vybavené za 600 000 € a pořádající Žilinské Rádio X má studio v kampusu rozvržené do 6 místností.

Už samo rozhodnutí, že pojedeme na Slovensko karavanem, neslo předzvěst dobrodružství, do kterého nastoupili: Barbora Černošková, Jaroslav Daníček, Václav Voska, Jakub Janíček a Tomáš Milbach. Samotný průběh soutěže byl velmi inspirující, nevěděli jsme kam dříve skočit. Pátek byl v Žilině zasvěcen poslechům soutěžních nahrávek, těch bylo bez přestávek na hodnocení 12 hodin čistého času a bodování se účastnila i samotná studentská rádia. Sobotní dopoledne pak náleželo žurnalistice, kdy každý soutěžní tým dostal téma a měl za úkol pořídit, sestříhat a v limitu 3 hodin předložit hotovou nahrávku na dané téma, větu či přísloví. K2 si vylosovalo: „Takže, pane řediteli, kde máte popelníček?“. To samozřejmě přisuzujeme čiré náhodě.

Poklidné ráno se změnilo v adrenalinový závod o čas. A tak jsme o deváté ranní vyrazili z kampusu Žilinské univerzity do ulic města. A jelikož GPS zůstala v karavanu, začala zkušenost s dobrodružstvím dosti narůstat.

Poobědvali jsme v místní menze a pak nás čekalo živé vysílání. Každé rádio mělo 15 minut na představení konceptu nebo zkrácené verze svých relací. RK2, v domnění, že jde výhradně o improvizaci, vybralo téma “Slovenky“. Po prodebatovaných večerech na žilinských kolejích nám toto téma přišlo příhodné. Ačkoliv se nakonec ukázalo, že ostatní týmy se na tzv. “LIVKU“ připravovaly 3 měsíce dopředu, dostali jsme na večerní sešlosti několik pochval i od samotných porotců. Jeden z nich dokonce prořekl zákulisní informaci, že se na příští ročník zařadí kategorie zaměřená na improvizaci, což nás velmi potěšilo.

Program celé soutěže byl náročný, bohatý a v rámci 3 dnů dost natěsnaný. Neděle už patřila slavnostnímu vyhlášení. V prostředí Radiorallye jsme se cítili trochu jako “zelenáči“, ale i přes to jsme se umístili na 6 místě z celkem z 12 soutěžících a přivezli domů, na Jihočeskou univerzitu, cenu za 2. místo v kategorii jingel, tedy rádiová znělka.

Bylo nám přiděleno také pár přezdívek, jako Rádio Karavan. V něm jsme přebývali hned pod kolejemi univerzity a stal se velkým hitem soutěže. V projektu, který je bezmála 2 roky starý byla taková událost velkou zkušeností a my si přivezli bezpočet zážitků a krom již zmiňovaných cen i cenu sympatie poroty. Na všechny je tento článek krátký, ale jelikož byl každý znás střídavě redaktor, střihač zvuku, DJ, moderátor a kameraman, můžete se brzy těšit na videozáznam celé soutěže.

Na otázku pana Ing. Kasaly, zda přijedeme příští rok jsme odpověděli ANO a kinosál propukl v potlesk. A tak se Rádio K2 z Jihočeské univerzity zapsalo do rozhlasových vln Slovenska.

Tomáš Milbach
Studentské univerzitní rádio K2