Přírodovědecká fakulta hostila mezinárodní letní školu Soil & Water 2016

Před začátkem letošního podzimního semestru proběhl v Českých Budějovicích již pátý ročník mezinárodní letní školy Soil & Water, které se zúčastnilo šest studentů naší fakulty, a také francouzští, estonští a němečtí studenti. Účastníci kurzu se během přednášek a exkurzí dozvěděli mnohé o interakcích mezi rostlinami, půdou a vodou.

Ve dnech 4. až 16. září 2016 hostila Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích intenzivní interdisciplinární kurz Soil & Water (Interakce voda – půda, KBE/021). Kurz je každoročně pořádán v rámci mezinárodní spolupráce Katedry biologie ekosystémů (PřF JČU) s Ulm University (Německo), Aix Marseille Universite (Francie) a Estonian University of Life Science (Estonsko). Kurzu se zůčastnilo celkem 35 studentů a 16 vyučujících ze všech pořádajících univerzit.

Hlavním cílem kurzu bylo rozšíření a propojení znalostí o půdě, vodě a rostlinách. Důraz byl kladen na interakce těchto složek v rámci různých typů ekosystémů. Důležitou součástí kurzu je aktivní účast studentů, kteří pracují v menších skupinách na řešení společných úloh při praktických cvičeních či prezentacích.

Součástí kurzu nebyly jen přednášky a laboratorní cvičení, ale i pět terénních exkurzí, jejichž předmětem bylo seznámení se s vegetací, živočichy, půdními podmínkami a koloběhem vody v různých typech ekosystémů v přirozených souvislostech. Ekosystémy ovlivněné lidskou činností sloužily k představení různých možností managementu, ochrany a udržitelného využívání krajiny. Exkurze se týkaly závažných problematik, jakými jsou např. revitalizace člověkem narušených ekosystémů, způsoby zadržování vody v krajině, emise skleníkových plynů a změny klimatu.

Jednodenní exkurze zavedly účastníky kurzu na Vrbenské rybníky, Mokré louky u Třeboně, kořenovou čistírnu odpadních vod ve Slavošovicích a suchdolské pískovny Cep, kde probíhá aktivní revitalizace vytěžených ploch. Na víkend se celý kurz přesunul do krásného prostředí Šumavy. Během celodenních exkurzí se studenti i lektoři kurzu v doprovodu odborníků podívali na revitalizované plochy Soumarského rašeliniště, prošli se kolem Boubínského pralesa a po hranici mezi NP Šumava a NP Bayrische Wald, po hřebeni od Třístoličníku až k Plechému. Dozvěděli se o historickém vývoji tohoto krajinného celku, způsobech hospodaření člověka v minulosti, významu bezzásahových zón v rámci NP a probíhajících výzkumných aktivitách. Následující ročník letní školy Soil and Water se bude konat v příštím roce v estonském Tartu a blízkém okolí a bude opět otevřen i pro naše studenty.

Více informací bude k nalezení na http://www.uni-ulm.de/nawi/nawi-edusapman.html

Katedru biologie ekosystémů zastupovali Zuzana Urbanová, Tomáš Picek a Hana Šantrůčková.

Kurz spadá pod program Erasmus+ a je financován Evropskou komisí z programu Lifelong Learning.