Prezident České republiky ocenil našeho dlouholetého kolegu

Prezident Miloš Zeman předal ocenění vítězům 18. ročníku ankety Zlatý záchranářská kříž. Mirek Hromada z rektorátu JU spolu s manželkou Lenkou poskytli profesionální první pomoc účastníkům vážné dopravní nehody.

Porotci letos posuzovali 77 činů v celkem 11 kategoriích.
Ocenění získali též manželé Lenka a Miroslav Hromadovi, kteří po nehodě vyprostili z havarovaného vozu čtyři těžce zraněné osoby včetně tří dětí. Hromadová přitom byla ve vysokém stupni těhotenství. Profesionalitu jejich zásahu ocenili i záchranáři.

Událost se stala 20. června u obce Dubné. „Jeli jsme s manželkou z práce a vyzvedávali syna ve školce v Dubném. Nedaleko obce jsme viděli starý terénní automobil ARO nabouraný do stromu. Vyběhli jsme z auta a zjistili, že jsou v něm čtyři lidi v bezvědomí, někteří s vážnými tržnými ranami i lebečními zlomeninami. Jednalo se o řidiče a tři holčičky. Podařilo se mi všechny vyprostit z vozu a s manželkou jsme jim poskytli první pomoc. Postupně se začali všichni probírat z bezvědomí, důležité bylo s nimi udržovat kontakt,“ vzpomíná Mirek Hromada, který pracuje na rektorátu jako vedoucí Útvaru správy a údržby budov.

Zeman oceněným řekl, že v případě Zlatého záchranářského kříže neexistuje první a druhá liga, zlatá, stříbrná a bronzová medaile. "Všichni jste první liga a všichni máte zlatou medaili," řekl.

Více o předávání tohoto čestného ocenění se můžete dočíst v následujících odkazech:

Česká televize
Týden