Návštěva z Francouzského institutu v Praze

Ve čtvrtek 25. května 2017 navštívil Jihočeskou univerzitu Mathieu Wellhoff, atašé pro vědu a vysoké školy Francouzského institutu v Praze. Doprovod mu dělala spolupracovnice z institutu paní Amandine Duraz a paní Florence Vychytil, ředitelka Francouzské aliance Jižní Čechy, která sídlí v Českých Budějovicích.

Za Jihočeskou univerzitu se setkání zúčastnil rektor doc. Tomáš Machula, prorektorka pro zahraniční vztahy doc. Radka Závodská a zástupce vedoucího Ústavu romanistiky Filozofické fakulty JU doc. Jan Radimský.

Cílem setkání bylo představení univerzity a její činnosti a jednání o možnostech spolupráce. Diskutovalo se mimo jiné jak o již probíhající spolupráci s institutem i s partnerskými francouzskými univerzitami, tak o oblastech budoucí spolupráce. Zmíněna byla například možnost rozšíření spolupráce v rámci zahraničních mobilit studentů a pedagogů.

Ústav romanistiky Filozofické fakulty JU je odborné pracoviště zaměřené vedle dalších románských jazyků právě na výuku francouzského jazyka. S Francouzským institutem v Praze, resp. jihočeskou pobočkou Francouzské aliance spolupracuje ústav dlouhodobě.

Pracoviště rozvíjí vztahy též s francouzskými univerzitami. Dosud takto navázalo spolupráci s deseti vysokými školami v různých částech Francie. Se třemi z nich ústav realizuje dokonce velmi prestižní double degree programy, které nabízí možnost studovat na domovské a hostitelské univerzitě a studenti tak mohou obdržet titul z obou univerzit, čímž se výrazně zvyšuje jejich atraktivita na trhu práce.

Francouzský institut v Praze působí při Velvyslanectví Francie. Jde o multidisciplinární kulturní centrum, jehož cílem je přibližovat aktuální francouzskou kulturu, hostit nevšední projekty a uvádět odvážná a novátorská díla, iniciovat setkání mezi českými a francouzskými umělci a celkově rozvíjet vztahy mezi oběma zeměmi.