Na Přírodovědecké fakultě se uskutečnil workshop Populační a ochranářská genetika

V rámci projektu Molekularizace biologických oborů Přírodovědecké fakulty JU (registrační číslo CZ.1.07/2.2.00/15.0364) proběhl v minulém týdnu workshop Populační a ochranářská genetika pod vedením Dr. Tomase Hrbka z Federal University of Amazonas v Brazilském Manausu. Tomas Hrbek studoval biochemii na Binghamton University a ekologii, evoluční a populační biologii na Washington University v Saint Louis. V současné době působí na již zmíněné brazilské univerzitě a věnuje se molekulární fylogenetice, populační genetice a kvantitativním genetickým metodám. Své zkoumání zaměřuje na brazilské tropické organismy, především ryby, ale také ještěrky, vodní savce, krokodýli, motýli a korály.

Náplní proběhlého workshopu bylo seznámení se s metodami analýzy molekulární variability populací pomocí metod NGS, což jsou metody, které se v dnešní době dynamicky rozvíjí a poskytují spoustě biologických oborů nové možnosti studia jak tradičních otázek, tak i otázek zcela nových.

Hlavním přínosem workshopu byla podle Mgr. Ing. Lubomíra Piálka z katedry zoologie skutečnost, že se účastníci dozvěděli, jak jednotlivé metody fungují, na čem jsou založeny a jaké otázky umožňují zodpovědět. Důležitou součástí workshopu byla také demonstrace aplikací (programů) na reálných datech vedoucího workshopu i studentů.