Konference Zootechnika 2017

Dne 15. června 2017 se na Zemědělské fakultě v Českých Budějovicích konala konference mladých vědeckých pracovníků „ZOOTECHNIKA 2017“ se zaměřením na problematiku chovu hospodářských zvířat.

Byly představeny práce jak o teoretických základech chovu z oblasti fyziologie a zdravotní problematiky, tak studie analyzující chov a šlechtitelská opatření včetně vyhodnocení jejich dopadů do chovaných populací. Přednášející se zabývali i posouzením faktorů životního prostředí chovaných zvířat a jejich dopadem na životní pohodu, užitkové vlastnosti a zdravotní stav chovaných zvířat a problematikou reprodukce hospodářských zvířat.

Tříčlenná hodnotící komise složená ze zástupců SPU Nitra a MENDELU Brno vyhodnotila jako nejlepší vědeckou práci studii Ing. Miroslava Kašparů ze Zemědělské fakulty JU v Českých Budějovicích, zabývající se možnostmi využití teplotně vlhkostních parametrů a zvuku v chovu včel, na druhém místě se umístila Ing. Barbora Novotná, také z pořádající fakulty s příspěvkem o kvalitě ejakulátu plemenných býků holštýnského a českého strakatého plemene a třetí ohodnocenou prací byla studie na téma Závislosť medzi vybranými mastnými kyselinami jahniat z tradičného a umelého odchovu Ing. Martina Janíčka ze Slovenské poľnohospodárske university v Nitře

Současně byla spolupořádající Českou společností hipologickou oceněna nejlepší práce z oblasti chovu koní. Tou se stal příspěvek o gastrointestinálních parazitech koní v době anthelmintické rezistence Mgr. Ing. Anny Brutovské ze Zemědělské fakulty v Českých Budějovicích.

Celá konference se konala za finančního přispění a podpory projektu GAJU 019/2016/Z.