Kancelář transferu technologií představila v Kanadě nové technologie výroby kaviáru

V polovině července v kanadském Nanaimu proběhlo ´7th International Sturgeon Symposium´. Jedná se o mezinárodní konferenci spojenou s veletrhem, která se koná jednou za čtyři roky a je stěžejní událostí pro vědce a obchodníky zabývající se jesetery a kaviárem. Kancelář transferu technologií JU zde, prostřednictvím svého technologického skauta Ing. Václava Nebeského, představila novou technologii výroby kaviáru z ovulovaných jiker jeseterů. Díky této technologii lze z jeseterů vytřít jikry na výrobu kaviáru, ale ryba může dál plnohodnotně žít.

Dále zde byl prezentován přístroj k mikroskopické analýze pohybu spermií ExposureScope. O tento přístroj projevili vážný zájem např. kolegové z univerzity v čínském Wuhanu.

Nová technologie výroby kaviáru i ExposureScope jsou výsledkem práce vědců z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

www.jctt.cz