Kampus Jihočeské univerzity se mění

Jihočeská univerzita představuje návrh na úpravu centrální části kampusu mezi univerzitní aulou, budovami rektorátu/filozofické fakulty a akademickou knihovnou.

Hlavním cílem úpravy kampusu je vytvořit příjemné prostředí, které bude přinášet radost a  pozitivní naladění všem návštěvníkům. Tento záměr přispěje ke zatraktivnění kampusu univerzity a současně vznikne inspirativní místo pro konání kulturních a společenských akcí. 

Návrh na úpravu kampusu byl již schválen vedením univerzity a je výsledkem intenzivních diskusí členů vedení univerzity a jejího kolegia s architekty a odborníky pro parkovou a krajinnou tvorbu. Návrh reaguje na absenci klidové zóny v kampusu univerzity a za cíl si klade přeměnit travnaté prostranství v zalesněný prostor, který bude návštěvníky vybízet k odpočinku a načerpání energie.

Vizualizace návrhu úpravy prostoru mezi Akademickou knihovnou a budovou rektorátu a Filozofické fakulty

Autorem návrhu je Ing. arch. Jaromír Kročák z českobudějovického studia „ATELIÉR KROČÁK“. Svoji vizi o přeměně kampusu komentuje takto: „Od počátku jsem měl představu volného relaxačního prostředí v koncepci ponechaných vegetačních ploch se střídmým doplněním pěších tahů, relaxačních míst a vhodné dominanty prostoru. Nedílnou součástí návrhu je řešení zeleně ve skladbě stromů a keřových podrostů. Vegetace zde dotváří samotné architektonické pojetí prostoru a dotvarovává volné plochy do hlavních průhledových os a do podružných intimních zákoutí.“ Parkové úpravy pro ateliér navrhovala Ing. Bohdana Škodová.

Návrh má podobu lesnatého parku anglického typu, který protínají trasy v různých směrech, které mají nejen praktický účel spojit jednotlivé budovy kampusu, ale také vzniklým rozčleněním kampusu vytvořit jednotlivá klidová zákoutí s lavičkami. Pro dotvoření klidové zóny plné zeleně návrh počítá, při respektování technických podmínek i geologických a pedologických vlastností řešeného území, s vysázením mnoha druhů stromů a keřů (mj. platanu javorolistého, vrby bílé, borovice lesní, dubu letního, svitelu latnatého atd.). 

Příklady mobiliáře v centrální části řešeného prostoru

Park je navržen tak, aby jej v budoucnu téměř nenarušila ani případná výstavba nové auly v areálu kampusu. Cena úpravy kampusu je vyčíslena na cca 3,5 mil. Kč. „Samotná realizace návrhu je plánována na dvě etapy: na podzim 2013 budou udělány chodníky, základní trasy veřejného osvětlení, terénní úpravy a výsadba základních dřevin, na jaře 2014 pak budou dokončeny finální sadovnické úpravy,“ řekl vedoucí Investičního odboru Jihočeské univerzity Lumír Luštický. 

Informace o plánovaných úpravách najdete v prezentaci Ateliéru Kročák (formát ppt, velikost 109 MB)