Jihočeská univerzita udělila dva čestné doktoráty

Titulem doctor honoris causa univerzita ocenila vynikajícího českého literárního historika a kritika Jaroslava Meda a vynikajícího kanadského odborníka v oblasti filosofování s dětmi Michela Sassevillea.

Ve středu 20. května udělila Jihočeská univerzita na slavnostním zasedání vědecké rady JU dva čestné doktoráty. Titulem doctor honoris causa ocenila vynikajícího českého literárního historika a kritika Jaroslava Meda a vynikajícího kanadského odborníka v oblasti filosofování s dětmi Michela Sassevillea. Slavnostní předání se konalo v obřadní síni českobudějovické radnice.

Jaroslav Med je významný literární historik, kritik a editor. Hlavní oblastí jeho vědeckého zájmu je moderní česká literatura z přelomu 19. a 20. století a křesťansky orientovaná poezie a próza.

Michel Sasseville je přední odborník v oblasti zprostředkování filosofie, respektive filosofického myšlení, studentům, a to i dětem školního a předškolního věku. Významně se podílel na vzniku programu Filozofie pro děti: prevence násilí určeného dětem na prvním stupni základních škol.

Oba pánové při slavnostním ceremoniálu poděkovali za ocenění a ohlédli se za svojí profesní dráhou. „Byl jsem neobyčejně potěšen, a přiznávám se i překvapen, poctou, které se mi dostalo tímto vaším oceněním. Zvláště když mi jej uděluje tak významné a prestižní pracoviště, jako je váš ústav bohemistiky Filozofické fakulty, který patří mezi špičková česká literárněvědná pracoviště,“ vyznal se doc. Jaroslav Med.

Profesor Michel Sasseville zavzpomínal na spolupráci s kolegy a svými studenty: „Chci poděkovat všem, kteří se zapojili s energií a úsilím do naší společné práce, ať už šlo o pořádání workshopů, přípravu studentů a učitelů či diskuze s mladými lidmi. Tento čas byl velice důležitý pro naši spolupráci a vždycky na něj budu rád vzpomínat.“

Jihočeská univerzita od svého založení v roce 1991 udělila 25 čestných doktorátů. Mezi nimi je 6 domácích a 19 zahraničních držitelů. Mezi oceněnými je například světově uznávaný chemik Antonín Holý (seznam oceněných najdete zde).

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích uděluje čestnou vědeckou hodnost doctor honoris causa (dr. h. c.) významným domácím a zahraničním osobnostem, které se významně zasloužily o rozvoj vědy, kultury anebo jinak o prospěch lidstva. Návrh na udělení titulu doktora honoris causa podává děkan spolu se stanoviskem vědecké rady fakulty rektorovi. Návrh schvaluje vědecká rada univerzity.