Jihočeská univerzita udělila čestný doktorát světově uznávanému historikovi prof. Dr. Jeanu Bérengerovi

V úterý 23. listopadu 2010 se uskutečnilo v obřadní síni českobudějovické radnice slavnostní zasedání Vědecké rady Jihočeské univerzity, na kterém byla udělena čestná vědecká hodnost doctor honoris causa (dr. h. c.) v oboru Historie. Čestný doktorát převzal světově uznávaný historik prof. Dr. Jean Bérenger. Prof. J. Bérengerovi byla také udělena Pamětní medaile Filozofické fakulty JU jako uznání za dlouholetou spolupráci s fakultou na poli historie a romanistiky a jako vyjádření úcty k výsledkům jeho vědecké práce i lidským postojům.

Emeritní profesor pařížské Sorbonny Jean Bérenger (*1934) patří mezi vynikající evropské historiky se zaměřením na výzkum dějin střední Evropy. V době, kdy se ve Francii studium historie zaměřovalo na dějiny společnosti, se Jean Bérenger, tehdy ještě jako doktorand a odborný asistent profesora Victora-Luciena Tapié, věnoval dějinám státu, konkrétně dějinám habsburské monarchie, jejích institucí a vůdčích osobností. Ve své práci vždy dovedl excelentně propojit vědecký výzkum s posláním pedagoga. Vychoval řadu historiků, kteří jsou jeho přímými pokračovateli a působí ve Francii a dalších zemích střední Evropy.

Jean Bérenger prozatím publikoval 17 samostatných vědeckých monografií, autorsky i redakčně se podílel na 5 kolektivních vědeckých dílech a napsal více než 90 vědeckých studií, které publikoval v prestižních francouzských i zahraničních časopisech.

Dokladem zájmu profesora Jeana Bérengera o naši novodobou historii je jeho knížka o Československu, vydaná v roce 1978 v edici „Que sais-je?“ Naši zemi navštívil v roce 1968, kdy ji také po událostech z 21. srpna s obavami o její další osud opustil. Jeho přání studovat archiválie ve schwarzenbergském rodovém archivu na zámku v Českém Krumlově se naplnilo až po více než 30 letech, kdy začal aktivně spolupracovat s romanisty a historiky Jihočeské univerzity.

Jeho odborná erudice a nezištná morální podpora se pozitivně odrazily především na badatelské profilaci jihočeské romanistiky, jejíchž projektů se osobně účastnil, ať už šlo o doktorská kolokvia, odbornou literaturu a metodologii či editorskou činnost. Pan prof. Jean Bérenger představuje mimořádnou vědeckou osobnost, jejíž odborné a lidské kvality uznává domácí a zahraniční vědecká komunita.

Ze sdělení prof. PhDr. Jitky Radimské, Dr., Ústav romanistiky Filozofické fakulty JU

*****

Za dobu své existence udělila Jihočeská univerzita devatenáct čestných doktorátů. Poslední předchozí čestný doktorát převzal v květnu 2010 světově uznávaný odborník v oboru evoluční biologie prof. Dr. Francisco J. Ayala.

Fotografie ze slavnostního zasedání Vědecké rady Jihočeské univerzity (foto D. Veis)

Fotografie ze slavnostního zasedání Vědecké rady Jihočeské univerzity (foto J. Váňa)

OVV, 23. 11. 2010