Akademická knihovna hostí interaktivní výstavu České národní banky „20 let chráníme českou korunu“

Česká národní banka připravila k 20. výročí české měny interaktivní vzdělávací výstavu, na níž se školáci přemění v centrální bankéře a doslova vlastníma rukama si vyzkoušejí, jak Česká národní banka už od roku 1993 dennodenně chrání českou korunu.  V pondělí 29. dubna se putovní výstava přestěhovala do Českých Budějovic. V Akademické knihovně Jihočeské univerzity ji slavnostně otevřeli guvernér ČNB Miroslav Singer, rektor JU Libor Grubhoffer a ředitel pobočky ČNB v Českých Budějovicích Vladimír Jandík. Ceremoniálu se zúčastnil také českobudějovický primátor Juraj Thoma. Od úterý 30. dubna bude výstava přístupná veřejnosti.

Na této interaktivní výstavě neplatí, že dotýkat se exponátů není povoleno - právě naopak! Vstup na tuto výstavu se neplatí, naopak, každý aktivní návštěvník si odnese odměnu v podobě miliónu korun v rozdrcených bankovkách!

Výstavu v Akademické knihovně otevřeli guvernér ČNB Miroslav Singer (vlevo) a rektor JU Libor Grubhoffer.

Na pěti počítačových hrách interaktivní vzdělávací výstavy České národní banky „centrální bankéři“ řídí peněžní oběh, brání finanční trh a dohlíží na jeho plynulý chod, drží v potřebných mezích inflaci a zvyšují bezpečnost bankovek. K dispozici mají nápovědy ve formě informačních panelů, na nichž se dozvědí více o tom, jak ve skutečnosti chrání korunu Česká národní banka.

Proměňte se alespoň na chvíli na centrálního bankéře a ukažte i Vy s Vaší třídou, jak chráníte českou korunu! Čeká na Vás třeba hra na kapitána inflace, při které si pomocí počítačového zařízení, které snímá pohyb, vyzkoušíte dovézt inflaci do správného cíle. Nezapomeňte svoji třídu upozornit také na panel s UV lampou, pod kterou si budete moci ověřit pravost bankovek, ale i jiných dokladů, které máte peněžence (jak sami pod UV zjistíte, nejen peníze mají ochranné prvky. Prozkoumejte třeba jízdenku z MHD, stravenku, pas, občanku nebo řidičský průkaz).

Zarezervujte si termín Vaší návštěvy na výstavě a mějte jistotou, že budete mít hry vyhrazené pouze pro sebe a svoji třídu. Rezervace dne a hodiny Vaší návštěvy je možná na webu www.chranimekorunu.cz - Termíny a rezervace.

Před výběrem termínu je nutné se na této stránce registrovat. Stačí, když do registračního formuláře uvedete Váš email a Vámi zvolené heslo. Následně Vám přijde na uvedený emailový účet potvrzení o registraci. Dále se už pouze pod daným emailem a heslem na stránku přihlásíte a zvolíte požadovaný termín návštěvy. Pro každý emailový kontakt je možná pouze jedna rezervace. Pokud by byl s registrací jakýkoliv technický problém, kontaktujte ČNB na chranimekorunu@cnb.cz.

Velká týmová hra pro školy

Pro školní týmy spolužáků z jedné třídy připravila Česká národní banka také Velkou týmovou hru o exkurzi do výroby českých mincí v České mincovně. Výlet si užije ta školní třída, která získá v hrách největší počet bodů. Body na svá týmová konta mohou žáci a jejich učitelé přičítat nejenom hraním her na výstavě, ale i na webu www.chranimekorunu.cz.

Od oficiálního spuštění velké týmové hry v listopadu 2012 se bodová konta školních týmů úctyhodně rozrostla, pro nové soutěžící však stále není nic ztraceno. Před námi je stále ještě jeden měsíc hraní! Vydejte se na výstavu, hrajte na webu, sledujte facebook Chráníme korunu a rozmnožujte svá bodová konta.

Více informací o interaktivní vzdělávací výstavě České národní banky i o Velké týmové hře najdete v newsletteru na webu České národní banky pod následujícím odkazem:

Interaktivní výstava „20 let chráníme českou korunu“

Kde: Akademická knihovna Jihočeské univerzity, Branišovská 31b, 370 05 České Budějovice
Kdy: 30. dubna – 24. května 2013
Otevírací doba výstavy: po-pá  8:00 – 17:00 hodin
                                            so        9:00 – 16:00 hodin
                                            v neděli a o státních svátcích zavřeno
Vstupné: Zdarma