Zemědělská fakulta se podílí na řešení projektu „Nejnovější technologie dálkového průzkumu Země ve službách výzkumu, vzdělání a aplikaci pro rozvoj regionů“

Od 1. října 2012 se tým pracoviště Katedry krajinného managementu ZF JU podílí jako partnerské pracoviště na řešení projektu „Nejnovější technologie dálkového průzkumu Země ve službách výzkumu, vzdělání a aplikaci pro rozvoj regionů“ oblasti podpory 2.4 Partnerství a sítě v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, jehož hlavním řešitelem je Centrum výzkumu globální změny AV ČR, v.v.i., v Brně. Dalšími partnery jsou vysoké školy VTU a MENDELU v Brně, soukromá sféra je zastoupena firmou RAWAT consulting s.r.o. Brno, nezisková společnostmi DAPHNE ČR - Institut aplikované ekologie v ČB a ENKI, o.p.s. Třeboň, a Biologické centrum AV ČR, v. v. i. České Budějovice coby další výzkumné pracoviště.

Cílem projektu je synergické partnerství na bázi spolupráce institucí terciárního vzdělávání, výzkumných institucí, NNO a MSP za účelem prohloubení vzájemné spolupráce a zvýšení znalostního potenciálu pro aplikace nejmodernějších technologií dálkového průzkumu Země (DPZ) zaměřené zejména na hodnocení stavů vegetace, eutrofizace vodních nádrží, půdních vlastností a teplotních režimů území. Projekt zpřístupní nejnovější technologie širokému okruhu odborníků terciární, výzkumné a neziskové sféry a studentům VŠ, kteří nemají zatím možnost využití DPZ ve svém oboru. Spolupráce bude realizována formou společného řešení úloh při využití metod DPZ v oborech partnerů a za vstupu celosvětově uznávaných zahraničních odborníků z oblasti DPZ. Tato platforma je startem spolupráce partnerů a umožní rozvíjet využití potenciálu nových metod DPZ při řešení společných výzkumných a aplikačních úloh v jednotlivých oborech a znalosti dále rozšiřovat.

Projekt vznikl na základě skutečného zájmu prvních dvou cílových skupin, kterými jsou „Akademičtí pracovníci VŠ“ a „Další pracovníci zabývající se vzděláváním a výzkumem“, jimž umožní nejen navázání či prohloubení dosavadní spolupráce, ale i zvýšení vzdělanosti v oblasti DPZ, přístup k nástrojům a nejmodernějším metodám v oblasti DPZ a zjištění možností, jak tyto technologie využít v rámci jejich oboru. Mimo to, budou zapojeni do interaktivního procesu vylepšování a testování těchto nástrojů v oblasti jejich specializace. Třetí cílovou skupinou jsou „Studenti VŠ“ jejichž zapojení v rámci projektu jim umožní profesionální růst a následně lepší uplatnění na trhu práce. Na úrovni doktorandského studia jsou studenti zapojeni do prováděných aktivit a hodnoceni klasifikačním způsobem, jako součásti jejich vzdělávacího procesu. Na nižším VŠ vzdělávacím stupni (bakalářský, magisterský) bude informace předávána ve formě výuky založené na výstupech projektu, práce s ukázkovými datovými soubory a metodikami přístupnými on-line.

K tomuto účelu budou sloužit výstupy projektu, jimiž budou:

1) vybudovaná síť interdisciplinárních týmů, zaměřených na využití DPZ s propojením na zahraniční špičkové instituce (navázání dlouhodobých odborných vztahů na národní i mezinárodní úrovni);

2) datová banka vč. metodik zpracování, přístupná on‐line pro výuku na univerzitách;

3) dlouhodobě využitelná základna spolupráce a partnerství pro řešení nových společných projektů.

Naplňování cílů projektu bude dosahováno formou série workshopů a panelových diskuzí, účastí na mezinárodních konferencích, vědeckými publikacemi a stážemi na prestižních zahraničních pracovištích zabývajících se dílčími oblastmi DPZ na špičkové úrovni: Idaho University, Boise Center Aerospace Laboratory (BCAL), odd. Department of Geoscience; Boston University; Colorado University (CIRES); Tel‐Aviv University; Deutches Zentrum für Luft‐und Raumfahrt (DLR ‐ německá kosmická agentura); Forschnungszentrum Jülich – Institute of Bio‐and Geosciences. Tuzemské stáže se uskuteční na pracovištích Biologického centra, Jihočeské univerzity a ENKI o.p.s. a na pracovištích CVGZ.

Projekt „Nejnovější technologie dálkového průzkumu Země ve službách výzkumu, vzdělání a aplikaci pro rozvoj regionů“ přímo navazuje na výstupy projektu CzechGlobe - Centrum pro studium dopadů globální změny klimatu, který byl podpořen z prostředků OP VaVpI, prioritní osa 1.1 Evropská centra excelence a jehož nositelem je Centrum výzkumu globální změny AV ČR, v.v.i.