DOMA NA ŠPICBERKÁCH 2018

Úterý 21 srpen 2018 Celý den

do

Čtvrtek 13 září 2018 Celý den

Dny české kultury a vědy u příležitosti 100. výročí vzniku Československa, 25. výročí vzniku České republiky a 10. výročí zahájení pravidelných výzkumných pobytů českých vědců na Špicberkách.

28. října 1918 bylo slavnostně vyhlášeno Československo v čele s prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Rok 2018 však není jen připomínkou 100. výročí vzniku prvního společného samostatného státu Čechů a Slováků, ale také rokem 25. výročí vzniku České republiky a 10. výročí zahájení pravidelných výzkumných pobytů českých vědců na Špicberkách. Je to skvělá příležitost, jak v zahraničí představit českou kulturu a vědu a následně recipročně představit zahraniční kulturu a vědu v České republice. Kromě zemí, které jsou s námi spojeny společnou historií, např. Německa, Rakouska, Polska, Francie aj., existují také oblasti, ve kterých lidé o nás ještě mnoho nevědí, ale kde jsme si vybudovali dlouhodobé, přátelské a aktivní kontakty – daleký sever Evropy. Jen pár příkladů: Český vědec František Běhounek byl členem slavné výpravy Umberta Nobileho na severní pól na vzducholodi Italia, Miroslav Jakeš dosáhl několikrát severního pólu na lyžích a od roku 2008 Česko pořádá na Špicberkách pravidelné vědecké výzkumné pobyty. V roce 2014 byla slavnostně otevřena Stanice Josefa Svobody, která se skládá z vědecké základny Dům Julia Payera v Longyearbyenu, polní stanice Nostoc v zátoce Petuniabukta a motorové lodi Clione.

Ve spolupráci se špicberskými partnery vznikl společný kulturně-vědecký projekt DOMA NA ŠPICBERKÁCH 2018, který bude mít reciproční pokračování v roce 2019 v České republice. Název projektu vychází z kulturního středobodu celé akce – koncertu rockové kapely Už jsme doma a vydání její nové desky s názvem Kry. Projekt je tvořen následujícími výstavami, přednáškami a kulturními představeními:

 

Místo a termín konání:

I.                  Česká část: Praha (Archa tbc), 2019
II.                 ŠPICBERská část: Longyearbyen (UNIS, Dům Julia Payera, kostel Svalbard Kirke, kulturní dům Huset, umělecká škola, základní škola, mateřská škola Polární vločka, Galerie Svalbard), Pyramiden (kulturní dům, Hotel Tulpan), Barentsburg (kulturní dům), 21. srpna – 13. září 2018

 

Výstavy:

1)      Inuitské mýty a pověsti očima Martina Velíška – Galerie Svalbard 21/8 – 13/9 (vernisáž 7/9 v 19.00)

2)      Sámské pohádky a pověsti (ilustrace Luboše Drtiny k českému překladu sámských pohádek a pověstí O muži, který si koupil svědění, Argo 2008) – kostel Svalbard Kirke 21/8 – 13/9 (vernisáž a přednáška 7/9 v 15.00)

3)      Umělecké instalace v prostoru – Tři ženy (Dana Elsterová, Anna Leschingerová, Anežka Podzemská): Letící vzkaz, Světelná zvonkohra, Paprsky půlnočního slunce; představení projektu: Dům Julia Payera 6/9 v 19.00

 

Přednášky:

a) Univerzita (UNIS/Lassegrotta) (6/9, 10.00–17.30):

1) Československá/česká věda v Arktidě a role Jihočeské univerzity (Tomáš Machula, rektor JU, František Vácha, děkan PřF JU)

2) Příspěvek slovenské vědy ke zkoumání polárních oblastí (Martin Bačkor, UPJŠ Košice)

3) Věda v měnícím se životním prostředí (Harald Ellingsen, UNIS)

4) Špicberky: Rychlá transformace přírody v měnícím se klimatu (Kim Holmén, Norský polární institut)

5) Geopolitika Arktidy a její význam v mezinárodních vztazích (Barbora Padrtová, MU)

6) Česká arktická vědecká infrastruktura a možné biotechnologické aplikace (Josef Elster, Jana Kviderová, Centrum polární ekologie /CPE/)

7) Česká antarktická vědecká infrastruktura (Daniel Nývlt, MU)

8) Na lyžích napříč Grónskem (Zdeněk Lyčka, MZV)

 

b) Dům Julia Payera (7/9, 9.00–12.45):

1) Vliv klimatické změny a činnosti člověka na živočichy a jejich parazity v polárních oblastech (Oleg Ditrich, Václav Pavel, Tereza Hromádková, CPE)

2) Nový svět mikrobů v ledovcích (Marie Šabacká, CPE)

3) Zapojení České vědecké infrastruktury v mezinárodním projektu INTERACT
(Alexandra Bernardová, CPE)

4) Grónské mýty a pověsti v českém překladu (Zdeněk Lyčka a Martin Velíšek)

5) Vikingové v severním Atlantiku a staří Seveřané v Grónsku: zánik křesťanské komunity (Naja Elisabeth Mikkelsen, IASC)

 

c) Kostel Svalbard Kirke:

1) Sámské mýty a pověsti v českém překladu 7/9 v 15.00  (Zdeněk Lyčka)

2) Čeští misionáři v Arktidě 8/9 v 11.00 (Tomáš Petráček, Univerzita HK)

 

Kulturní představení:

1) průběžné promítání videoklipu Czechia Has Marvellous People (ve spolupráci s MZV)

2) workshop souboru Buchty a loutky s dětmi – Umělecká škola 7/9 ve 14.00

3) minifestival českého animovaného filmu (Kouzelný zvon, Fimfárum, Krysáci, Brumlik a Animuk, ukázky z děl Pavla Koutského, Jana Švankmajera, Jiřího Bárty aj.) + přednáška M. Waneka o české animaci – Huset 8/9, 13.00

4) hudebně-loutkové představení Pět ran do čepice (UJD, Buchty a loutky) v norštině pro děti místní umělecké a základní školy a dvou mateřských škol – Huset 8/9, 14.00

5) koncert rockové skupiny Už jsme doma, křest nového CD (Kry) – Huset 8/9, 21.00

Přidat událost do kalendáře
iCal