17. 6. 2016/ Zemědělská fakulta Jihočeské univerzity bude vařit své pivo. Otevírá vlastní minipivovar

Zemědělská fakulta Jihočeské univerzity bude vařit vlastní pivo. Za tímto účelem vybudovala vlastní minipivovar, v němž plánuje každoročně uvařit přibližně 250 hektolitrů piva. Minipivovar bude sloužit pro praktickou výuku studentů i pro vědecké účely. Pivovar sídlí v novém účelovém zařízení v areálu školního statku JU v ulici Na Zlaté stoce. V budově byla nově zřízena také zpracovna masa a minimlékárna. Slavnostní otevření se koná v úterý 21. 6. od 10 hodin.

Minipivovar bude sloužit výuce a výzkumu. „Náš pivovar nijak nebude konkurovat komerčním pivovarům. Jeho roční výstav bude činit přibližně 250 hektolitrů. Na výrobu piva bude dohlížet zkušený sládek, který má dvacetiletou praxi v plzeňském pivovaru. V našem pivovaru budeme především experimentovat a vařit různé druhy piv a ciderů, takže budeme využívat i jiné způsoby výroby,“ upřesňuje Michal Marušák, tajemník Zemědělské fakulty JU.

Minipivovar našel zázemí ve staré stodole, která je součástí areálu školního statku. Ten sídlí nedaleko univerzitního kampusu. Stodola se dosud využívala jako sklad, pro nové účely se proto musel prostor od základu přebudovat. Přestavba trvala několik měsíců a přeměnila prostor v pracoviště vybavené moderní technologií. V prostorech bude sídlit i nově zřízená minimlékárna, zpracovávat se zde bude i maso. „Minimlékárna je vybavena zařízením pro výrobu všech běžných mléčných produktů jako na farmě, to znamená jogurtů, tvarohů i čerstvých sýrů,“ vyjmenovává Pavel Smetana, vedoucí Katedry kvality zemědělských produktů Zemědělské fakulty JU, a dodává, že v brzké době budou studenti zpracovávat produkty z vlastní školní farmy a to včetně sladu a chmele.

Minipivovar, minimlékárnu i zpracovnu masa budou využívat studenti v rámci svých praktických cvičení a akademičtí pracovníci pro vědecký výzkum. Přestavbou budovy vznikly v podkroví ještě další prostory, které chce fakulta využívat pro přednášky a semináře.

Minipivovar a minimlékárna byly vybudovány s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, které na ně uvolnilo částku 10,5 milionu Kč. Zemědělská fakulta na projekt přispěla přibližně 6 miliony Kč.

Kontakt:
Mgr. Michal Marušák, tajemník Zemědělské fakulty JU, tel.: 724 053 404, e-mail: marusak@zf.jcu.cz
Ing. Pavel Smetana, Ph.D., vedoucí Katedry kvality zemědělských produktů, Zemědělská fakulta, tel.: 736 528 528, e-mail: smetana@zf.jcu.cz
Mgr. Dagmar Dvořáková, PR manažerka, útvar vnějších vztahů a komunikace JU, tel.: 389 032 160, 724 347 949, e-mail: dvorakovad@jcu.cz