8. 7. 2015/Na Filozofické fakultě JU se školí úředníci z Německa

Na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity probíhá školení pracovníků veřejné správy bavorského okresu Freyung – Grafenau. Ti zde absolvují semináře ke zlepšení interkulturních kompetencí. Cílem školení je poskytnout praktické rady, které německým úředníkům pomohou při řešení každodenní agendy, při které spolupracují se svými českými kolegy. Školení se koná od 6. do 10. července 2015 a pořádá ho Ústav česko-německých areálových studií a germanistiky Filozofické fakulty JU.

Kurz je určený pracovníkům veřejné správy bavorského okresu Freyung-Grafenau, kteří se v jeho průběhu seznámí s chodem veřejné správy v České republice, s rozdíly, jak pracuje česká a německá správa či jak jsou její jednotlivé subsystémy provázány. V rámci kurzu účastníci absolvují velké množství přednášek zaměřených na českou veřejnou správu, její orgány, působnost, kompetence, dále se zúčastní seminářů například o historii, geografii nebo vzdělávacím systému v České republice. Absolvují také úvod do českého jazyka. Cílem kurzu je poskytnout praktické rady a osvojit si interkulturní kompetence, které německým úředníkům pomohou při řešení jejich každodenní agendy a usnadní spolupráci správních orgánů na obou stranách hranice.

Okres Freyung-Grafenau patří k příhraničním okresům, který Češi kvůli zaměstnání a turistice hojně navštěvují. Pracovníci německé veřejné správy tak často řeší situace, kdy se na ně Češi obracejí o radu či pomoc například v souvislosti se ztrátou osobních dokladů, s problémy s řidičským průkazem, udělením pokuty, s vyřízením studia v zahraničí a dalšími. Pracovníci těchto orgánů musejí tyto záležitosti často konzultovat s českými kolegy, zde však vznikají komplikace, protože česká a německá správa má odlišné členění a rozsah kompetencí. Neznalost chodu českého správního systému tak často prodlužuje a zatěžuje vyřízení události, jelikož pracovník neví, na koho se na české straně obrátit. Situaci mnohdy komplikuje i neznalost jazyka na jedné či druhé straně.

Pro Ústav česko-německých areálových studií a germanistiky Filozofické fakulty JU to není první spolupráce s tímto příhraničním regionem. Již několik let studenti ústavu například vyjíždějí na praxe na místní okresní úřad.

Kontakt:
Mgr. Dagmar Dvořáková
PR manažerka
Útvar vnějších vztahů a komunikace Jihočeské univerzity
Email: dvorakovad@jcu.cz