22. 7. 2015/Polárníci z Jihočeské univerzity zahájili letošní expedici na Špicberkách

Polárníci z Jihočeské univerzity zahájili expedici Špicberky 2015. Během ní se na místě prostřídají čtyři týmy složené z vědců a studentů polární ekologie. Cílem expedice je nejen pokračující vědecký výzkum této nejseverněji obydlené oblasti zeměkoule, ale také rozšíření zázemí pro polárníky. Výprava 70 účastníků byla zahájena začátkem července a potrvá do poloviny září.

Expedici předcházela pečlivá příprava. „Expedice je vrcholem naší každoroční práce, její plánování nám zabere několik měsíců. Během této doby dáváme dohromady složení vědeckých skupin, které se v rámci expedice na místě prostřídají. Pravidelně se totiž hlásí více zájemců, než můžeme na expedici vzít sebou. Nutné bylo také naplánovat převoz potřebných věcí z Čech na Špicberky. Jen pro představu, pro potřeby letošní expedice jsme převezli pět tun nákladu, který obsahuje například trvanlivé potraviny, hygienické potřeby, přístroje, velkou lékárnu, střelivo na medvědy nebo speciální profesionální obleky, které účastníci oblékají při pohybu na lodi v moři. Převoz těchto věcí z Čech se nám vyplatí, kupovat je na místě by pro nás bylo hodně finančně náročné,“ upřesňuje šéf Centra polární ekologie a každoroční účastník expedice Josef Elster. Kontejner s materiálem byl odeslán polskou nákladní lodí ve druhé polovině června. Nyní je již na místě, účastníci expedice tak mají všechny potřebné věci k dispozici.  

Letošní expedice má dva cíle. Prvním z nich je tradičně pokračující výzkum. Na místě budou pracovat zoologové, botanici, klimatologové, hydrologové, mikrobiologové a geologové. Druhým cílem je další rozšíření zázemí na Špicberkách. Dosud zde vědci měli k dispozici vlastní dům ve správním středisku Longyearbyenu, který slavnostně otevřeli v polovině minulého roku. Dále využívali terénní stanici, kterou si pronajímali od ruských kolegů. Právě to se nyní změní a český tým bude mít terénní stanici vlastní. Stanici budou tvořit čtyři domky, dva budou sloužit ubytování, v dalším se bude nacházet kuchyně a laboratoř. Terénní stanice tak bude vědcům poskytovat veškeré potřebné zázemí pro výzkum. Stanice bude postavená ze speciálních komponentů, které putovaly v kontejnerech s ostatním materiálem. Montáž provede specializovaná česká firma, jejíž pracovníci v průběhu několika dní dorazí na Špicberky a zahájí práce. Stanice by měla stát v polovině srpna. Od rozšíření zázemí si vědci slibují další zkvalitnění podmínek pro svůj výzkum.

Příští rok plánují čeští polárníci zprovoznit také vlastní loď s názvem Clione. Loď, která svými parametry nemá v Čechách obdobu, je již vyrobená. V těchto dnes se testuje na vodní nádrži Slapy. Do ostrého provozu vod Severního ledového oceánu by měla být spuštěna příští sezonu.

Vedle domu v Longyearbyenu, vlastní terénní stanice a lodi tuto infrastrukturu doplňuje ještě Centrum polární ekologie otevřené na konci roku 2013 na Jihočeské univerzitě. Realizace této kompletní infrastruktury českým vědcům umožní systematický a kvalitní výzkum polárních oblastí.

Letošní expedice se účastní 70 studentů a vědců z Jihočeské, Masarykovy a Karlovy univerzity a dalších vědeckých institucí včetně například pracovníků Botanického ústavu v Třeboni a Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích.       

 

Kontakt:
Mgr. Dagmar Dvořáková
PR manažerka
Útvar vnějších vztahů a komunikace Jihočeské univerzity
Tel.: 389 032 160
Mobil: 724 347 949
Email: dvorakovad@jcu.cz