22. 10. 2015/Konference představí výzvy a problémy, s kterými se potýká ekologie ve 21. století

Ve dnech 23. – 25. října se v prostorách Akademie věd ČR a Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích setká na 5. konferenci České společnosti pro ekologii více než 160 českých i zahraničních badatelů. Cílem konference je rozvinutí diskuse nad výzvami ekologie ve 21. století.

Hlavním tématem konference je přizpůsobivost organismů od mikrobů po rostliny a živočichy vůči změnám prostředí a vliv člověka na stav přírody (nejen) v České republice, kde je ohroženo asi 60% druhů rostlin a zhruba třetina až polovina živočichů. Kromě příspěvků zaměřených na funkci organismů v prostředí a jejich vzájemné vztahy se budou odborníci zamýšlet i nad řadou otázek s ryze praktickými dopady, například jak podpořit rozvoj půdních organismů, na jejichž aktivitě závisí kvalita půd, nebo jak skrze ochranu druhové bohatosti zachovat kvalitu životního prostředí. 

Pro ochranu přírody bude přínosná diskuse o přenosu odborných poznatků do praxe nebo o stavu přírody v postindustriálních a industriálních oblastech, kde lidé nejvíce trpí důsledky poškození životního prostředí. Zazní i kritika neuváženého rozdělování dotací a plýtvání penězi z evropských fondů na podporu rozvoje biologické rozmanitosti v České republice. „Během diskusí se budeme zabývat také tím, jak spolupracovat s Fórem ochrany přírody, které se snaží kompenzovat absenci oficiální odborné instituce, která by u nás řešila jednotnou koncepci ochranářského výzkumu a současně měla nezpochybnitelnou autoritu,“ uvedla profesorka Hana Šantrůčková z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. Diskuse bude směřována i k práci s veřejností a přenášení odborných poznatků směrem k pedagogům.

Česká společnost pro ekologii (ČSPE) má tři stěžejní cíle: (1) sdružovat odborníky, a to nejen ze základního, ale i  z aplikovaného výzkumu – tedy nejen vědce z akademických institucí, ale i pracovníky správ národních parků, CHKO a dalších institucí věnujících se aplikaci poznatků ekologické vědy a výzkumu, (2) vystupovat navenek coby odborná platforma, která se může a má vyjadřovat ke konkrétním ekologickým problémům z hlediska ekologie jako přírodovědecké disciplíny, (3)  popularizovat ekologii a ekologické poznatky.

 

Kontakt:

doc. David Boukal, Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity, tel.: 387 772 327, e-mail: boukal@entu.cas.cz

prof. Hana Šantrůčková, Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity, tel.: 387 772 361, e-mail: hana.santruckova@prf.jcu.cz