2. 6. 2015/Jihočeská univerzita vybudovala v kampusu park

Jihočeská univerzita ukončila úpravu centrální části kampusu na Branišovské ulici. Ta probíhala od jara 2014 ve dvou na sebe navazujících etapách. Během úprav se travnaté prostranství mezi budovou rektorátu/Filozofické fakulty, aulou, kolejemi, Akademickou knihovnou a menzou změnilo v park osázený stromy, keři a květinami doplněný lavičkami k posezení.

Cílem úpravy bylo vytvořit klidovou zónu v kampusu, kde budou moci studenti a další návštěvníci posedět a relaxovat. Dosud takové místo v kampusu chybělo, bylo zde travnaté prostranství, které se dalo využívat k odpočinku jen v opravdu teplém počasí, kdy se dalo posedět na dece.

Úpravy přinesly velké změny. Travnaté prostranství se změnilo v upravený park se zelení, byly zde instalovány lavičky, klasické dřevěné i moderní kovové včetně designových „kostek“, které studenti hojně využívají k posezení mezi přednáškami či ve večerních hodinách. Kampus se tak stal živějším místem vyhledávaným nejen studenty, ale také oblíbeným místem odpočinku pro obyvatele blízkého sídliště. V parku vzniklo  také několik nových cest, které přirozeně propojují jednotlivé části kampusu. K lavičkám se instalovaly moderní sloupky s osvětlením.

Úpravy centrální části univerzitního kampusu probíhaly ve dvou etapách. První etapa se realizovala od února do května 2014. Na ni navazující etapa druhá byla zahájena v září 2014 a ukončena v květnu letošního roku. Každou etapu realizovaly dvě firmy, jedna dodala stavební práce, druhá práce zahradnické. Stavbu první etapy zajišťovala firma Vidox s.r.o. z Českých Budějovic, zahradnické práce řešila firma Školky Montano spol. s r.o. z Přerova nad Labem. Pro druhou etapu stavební práce dodala společnost K-Building CB a.s. z Českých Budějovic, zahradnické práce jsou dílem firmy Zahradní architektura Tábor s.r.o.

Autorem úprav kampusu je českobudějovický architekt Jaromír Kročák. Celkové náklady na úpravu kampusu činily téměř 13 mil. Kč bez DPH. Z části byly náklady hrazeny pomocí evropských dotací.

Zvláštností parku je takzvaný membránový přístřešek, který se nachází za budovou rektorátu. Nejde jen o zajímavý estetický prvek, ale tím, že je osvětlený a se zabudovaným zdrojem elektrické energie, lze jej využívat i ve večerních hodinách pro konání kulturních akcí. Do budoucna se počítá s tím, že se zde budou pořádat například koncerty či divadelní představení.

V celém parku bylo vysázeno 22 druhů listnatých a 6 druhů jehličnatých stromů a 20 druhů keřů. Celkem bylo vysázeno téměř 1 600 stromů a keřů.

V červnu 2014 byla v parku umístěna jako pátá na světě Lavička Václava Havla.

Kontakt:
Mgr. Dagmar Dvořáková
PR manažerka
Útvar vnějších vztahů a komunikace Jihočeské univerzity
Email: dvorakovad@jcu.cz