19. 5. 2015/JU udělí čestný doktorát významnému literárnímu historikovi a přednímu odborníkovi v didaktice filosofie

Jihočeská univerzita udělí dva čestné doktoráty. Titulem doctor honoris causa ocení vynikajícího českého literárního historika a kritika Jaroslava Meda a vynikajícího kanadského odborníka v oblasti filosofování s dětmi Michela Sassevillea. Ocenění budou udělena ve středu 20. května 2015 na slavnostním zasedání Vědecké rady Jihočeské univerzity, které se koná od 10.30 hodin v obřadní síni českobudějovické radnice.

Jaroslav Med je významný literární historik, kritik a editor. Hlavní oblastí jeho vědeckého zájmu je moderní česká literatura z přelomu 19. a 20. století a křesťansky orientovaná poezie a próza.

Michel Sasseville je přední odborník v oblasti zprostředkování filosofie, respektive filosofického myšlení, studentům, a to i dětem školního a předškolního věku. Významně se podílel na vzniku programu Filozofie pro děti: prevence násilí určeného dětem na prvním stupni základních škol.

Doc. PhDr. Jaroslav Med, CSc. se narodil 19. 4. 1932 v Havlíčkově Brodě. Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy ukončil v roce 1957 studium češtiny a knihovnictví. Poté více než dvě desetiletí vyučoval na odborných školách v Praze. Od roku 1957 se věnoval publicistice, přispíval například do Mladé fronty, Rovnosti či Literárních novin. Spolupracoval s rozhlasem, pro který připravil řadu literárních pásem o významných osobnostech. Od roku 1980 byl vědeckým pracovníkem Ústavu pro českou a světovou literaturu Akademie věd. Kvůli politickým podmínkám mohl svoji kandidátskou práci obhájit až v roce 1991. V předlistopadové době byla jeho tvorba neustále pronásledována cenzurou, bez omezení se začala vydávat až po revoluci. Od roku 1990 externě přednáší českou a světovou literaturu na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy. Spolupracuje také s Českým rozhlasem na přípravě literárních pořadů či pravidelně přispívá do Katolického týdeníku. Svými edicemi přispěl k aktualizaci tvorby Jiřího Karáska ze Lvovic, Viktora Dyka, Jana Zahradníčka, Františka Daniela Mertha, Jana Kameníka a Bohuslava Reynka. Přinesl první syntetický portrét novodobého romantika Viktora Dyka a vysledoval jeho politický a umělecký vývoj.

Michel Sasseville se narodil 24. června 1957 v Murdochville. Je profesorem Filozofické fakulty Univerzity Laval v kanadském Québecku. Jako hostující profesor působil mimo jiné na Iberoamerické univerzitě v Mexiku, na Státní univerzitě Montclair v New Jersey, na Ženevské univerzitě či na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Zabývá se zprostředkováním filosofického myšlení studentům, a to i dětem školního a předškolního věku. Kromě hlubokého teoretického vhledu je pro něj cha­rakteristický také neustávající zájem o problémy pedagogické praxe a obecně zájem o  prak­tický přesah, společenský dopad a popularizaci oboru, jenž rozvíjí. Vedle bohaté pedagogické i publikační činnosti se věnuje rovněž distančnímu vzdělávání. Za e-learningový kurz L’observation en philosophie pour les enfants získal řadu prestižních ocenění. Významně se podílel na vzniku programu Filozofie pro děti: prevence násilí určeného dětem na prvním stupni základních škol. V letech 2002–2006 pomohl tento program uvést na Jihočeskou univerzitu v Českých Budějovicích. Na tyto aktivity posléze navázala činnost Centra filozofie pro děti při katedře pedagogiky Teologické fakulty JU.

------------------------------------

Jihočeská univerzita od svého založení v roce 1991 udělila 25 čestných doktorátů. Mezi nimi je 6 domácích a 19 zahraničních držitelů. Mezi oceněnými je například světově uznávaný chemik Antonín Holý (seznam oceněných na: http://www.jcu.cz/veda-a-vyzkum/cestne-doktoraty/seznam-udelenych-cestnych-doktoratu/view

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích uděluje čestnou vědeckou hodnost doctor honoris causa (dr. h. c.) významným domácím a zahraničním osobnostem, které se významně zasloužily o rozvoj vědy, kultury anebo jinak o prospěch lidstva.

Návrh na udělení titulu doktora honoris causa podává děkan spolu se stanoviskem vědecké rady fakulty rektorovi. Návrh schvaluje vědecká rada univerzity.

Kontakt:
Mgr. Dagmar Dvořáková
PR manažerka
Útvar vnějších vztahů a komunikace Jihočeské univerzity
Email: dvorakovad@jcu.cz