ZSF JU zve na konferenci Kvalitativní přístup a metody ve vědách o člověku

Více než stovka odborníků z tuzemska i ze zahraničí míří do Českých Budějovic na česko-slovenskou konferenci, která se bude od 20. do 21. ledna zabývat tématem Kvalitativní přístup a metody ve vědách o člověku. Dvoudenní setkání se koná v budově ZSF JU zvané Uran, J. Boreckého 27, a to ve druhém patře v sálech E, F a G a v učebnách 9, 10, 11 a 12. Je to už 13. ročník prestižní akce, v jejímž pořádání se dosud střídala města Olomouc, Praha, Brno a Bratislava. Poprvé se uskuteční v Českých Budějovicích, hlavním organizátorem je Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích spolu s Občanským sdružením Adam a ve spolupráci s dalšími partnery, mezi nimiž je i Teologická fakulta JU.

Kromě přednášek se budou konat i workshopy a další akce, které mohou oslovit i kolegy z dalších fakult Jihočeské univerzity. Vědy o člověku totiž zahrnují mnoho oblastí – od filozofie, psychologie, sociologie, antropologie až po filologii, ošetřovatelství či medicínu. Každá z nich používá své technické a matematické prostředky a každá je zároveň prostorem pro kvalitativní výzkum. Akce je mimořádná právě tím, že spojuje různé obory. „Výzkumníci si mohou rozumět a mohou se vzájemně obohacovat nejen napříč humanitními obory (sociologie, psychologie, etnografie, antropologie atd.), ale na programu jsou i přednášky ekonomické, a dokonce matematické a fyzikální,“ upřesnila předsedkyně organizačního výboru PhDr. Alena Kajanová, Ph.D., z katedry sociální práce ZSF JU.

Registrace na konferenci je otevřená na adrese http://www.zsf.jcu.cz/cs/QAKonference2014/registrace, platba je možná i na místě. Organizátoři uvítají i zástupce dalších fakult JU a na část konference pozvali také pedagogy a nadané studenty z budějovických gymnázií. Program bude opravdu pestrý, o čemž svědčí i názvy příspěvků: Zkušenost s halucinogenní rostlinou ayahuaskou v kontextu šamanského rituálu či například Využití tance v párové terapii.

Tématem konference bude právě průnik technických, matematických a jiných prostředků do kvalitativního výzkumu ve vědách o člověku. „Jaké prostředky či metody používáte? Osvědčily se vám, či neosvědčily? Vnímáte nějaký rozdíl mezi tím, co bezprostředně vidíte či co vám respondent říká, a mezi tím, co je pak nahrané v diktafonu nebo natočené na kameru? Jsou jiné výsledky z ,papírové' analýzy a jiné, když se použije technika, nebo nejsou?“ naznačuje některé z probíraných otázek předsedkyně programového výboru doc. PhDr. Ing. Hana Konečná, Ph.D., z katedry klinických a preklinických oborů ZSF JU.