Změna umístění Automatického externího defibrilátoru (AED)

AED je od 1. 7. 2020 umístěn na recepci koleje K3 v přízemí budovy. O jeho umístění jsou studenti, zaměstnanci a návštěvníci JU informování umístěním příslušných značek v kampusu JU.

Správní rada Nadace ČEZ poskytla Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích nadační příspěvek na pořízení Automatického externího defibrilátoru (AED). Jeho pořízením bylo realizováno opatření projektu ke zvýšení bezpečnosti studentů a zaměstnanců. Oproti původnímu stavu se tak zlepší podmínky pro poskytování první pomoci při bezprostředním ohrožení zdraví (srdeční zástava) všech osob v kampusu JU. V prostoru kampusu JU pracuje cca 1.000 zaměstnanců a na kolejích K1- K4 je ubytováno okolo 1 400 studentů. Kromě toho je zde ještě mnoho návštěvníků JU, kterým je rovněž tento přístroj k dispozici.

Použití AED není složité. Po zavolání na linku 155 bude volající informován o umístění AED. Poté už volající postupuje podle instrukcí AED a dispečer s ním zůstává na telefonu a poskytuje telefonicky asistovanou neodkladnou resuscitaci (TANR) s použitím AED. Obsluhu tak zvládne i laická veřejnost a není se tedy čeho obávat. Přístroj AED celou dobu zachránce navádí slovními pokyny a na telefonu je k dispozici dispečer ZZS.