Zdravotně sociální fakultu zaplnili účastníci mezinárodního sympozia o ošetřovatelství

Do Českých Budějovic přijeli odborníci z Polska, Maďarska, Slovenska, Lotyšska, Turecka, Iráku a dalších zemí.

Prestižní mezinárodní sympozium, u jehož zrodu stála Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity, se ve svém devátém ročníku vrátilo do Českých Budějovic. Dvoudenní akce zaplnila od čtvrtka 15. do pátku 16. září přednáškové sály budovy Vltava ZSF JU. Přijeli odborníci z Polska, Maďarska, Slovenska, Lotyšska, Turecka, Iráku a dalších zemí. Děkanka ZSF prof. Valérie Tóthová připomněla, že nyní je to právě 15 let od otevření prvního ročníku bakalářského programu kvalifikační příprava sester, v čemž byla ZSF JU spolu s tehdejší Zdravotně sociální fakultou v Ostravě první v České republice. O to smutnější je fakt, že se tato akce nyní koná právě v době, kdy se u nás připravuje legislativní změna ve vzdělávání sester.

Organizátoři proto na úvod zařadili blok, kde systém vzdělávání sester probírali i s kolegy ze zahraničí. V rámci sympozia dokonce vznikl nový Spolek vysokoškolsky vzdělaných sester (SVVS). Jeho členové jsou připraveni vysvětlovat politikům i veřejnosti, proč sestra potřebuje mít vystudovanou vysokou školu. Prezidentkou spolku byla zvolena Mgr. Jana Maňhalová z Ústavu ošetřovatelství, porodní asistence a neodkladné péče ZSF JU. Většina členů spolku má přímou zkušenost z práce v nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních, takže dobře zná nároky kladené na práci sester. Proto odmítá návrh na sníženou úroveň vzdělávání sester a chce sdělovat svůj názor na současný společenský a politický přístup k sestrám.

V úvodu pozdravil účastníky rektor Jihočeské univerzity doc. Tomáš Machula, který velmi ocenil, že organizátoři kladou tak velký důraz na součinnost teorie a praxe. Program označil za šťastnou kombinaci všeho, co k této profesi patří: vzdělávat lidi jak pro praxi přímé z péče a z hlediska managementu, tak po stránce vztahu k člověku.

Dvoudenní akce, které se zúčastnilo více než sto lidí, prezentovala výsledky různých výzkumů v ošetřovatelství - byť je to mladá vědní disciplína, má všechny potřebné aspekty a už dosáhla výborných výsledků. Letošní ročník měl téma Součinnost teorie a praxe v kvalitní péči: jednotlivé oborové sekce se zabývaly legislativou, právem a etikou, klinickou, komunitní a multikulturní péčí, vzděláváním, výzkumem a příklady dobré praxe.