Vysoké ocenění absolventa naší univerzity

Prezident České republiky Miloš Zeman ocenil v pondělí 28. října na slavnostním večeru při příležitosti 101. výročí vzniku Československa ve Vladislavském sále Pražského hradu předáním státních vyznamenání 42 osobností z oblasti kultury, vědy a veřejného života, válečné veterány, bojovníky za svobodu a jiné hrdiny.

Mezi vyznamenanými byl i absolvent naší Zemědělské fakulty Ing. Josef Kalbáč.
Medaili za zásluhy I. stupně mu udělil prezident republiky za zásluhy o stát.

Josef Kalbáč (17. února 1940) – bývalý senátor a poradce prezidenta Václava Klause. Rodák z Třebohostic na Strakonicku vystudoval dálkově Vysokou školu zemědělskou v Praze a většinu života pracoval v zemědělství. V roce 1990 nastoupil na Okresní úřad ve Strakonicích jako vedoucí kanceláře přednosty a od roku 1997 byl až do ukončení činnosti okresních úřadů v roce 2002 přednostou. Poté pracoval jako ředitel strakonické pobočky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. V roce 2003 byl v doplňovacích volbách ve Strakonicích zvolen do Senátu, kde působil do roku 2008. Poté byl externím poradcem prezidenta Klause. Členem lidové strany je od roku 1968.

Život Ing. Kalbáče byl od dětství spjat se zemědělstvím. V letech 1972-1977 vystudoval při zaměstnání tehdejší Provozně-ekonomickou fakultu VŠZ v Českých Budějovicích. Jako člen KDU-ČSL od roku 1968 se stal po listopadové revoluci zástupcem přednosty Okresního úřadu ve Strakonicích, v letech 1997-2002 byl přednostou tohoto úřadu. V letech 2003-2008 byl senátorem za volební obvod Strakonice.

Josef Kalbáč uvedl, že to byla pro něho možnost setkat se a pohovořit s prezidenty – Milošem Zemanem a Václavem Klausem. „Před předáváním si pozval pan prezident Miloš Zeman oceněné k sobě a s každým prohodil pár vět. Mne se zeptal, zda už mám hotový 13. díl zpěvníku lidových písniček, protože jsem mu předešlých 12 poslal. Pozval jsem ho na únorový křest a Miloš Zeman svoji návštěvu nevyloučil. Celkově byla nálada a atmosféra úžasná,“ popsal Josef Kalbáč.

Zdroj: https://strakonicky.denik.cz/zpravy_region/statni-vyznamenani-dostali-i-jihocesi-20191029.html