Vyhledávání zvěře před senosečí

Dne 2. 4. 2019 proběhlo na Ministerstvu zemědělství České republiky jednání k řešení problematiky "Vyhledávání zvěře před senosečí". Pan ministr Ing. Miroslav Toman, CSc. pozval k diskuzi ředitelku Regionální agrární komory Jihočeského kraje Ing. Hanu Šťastnou a zástupce Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity Ing. Jakuba Polenského z Katedry krajinného managementu.

Z diskuze vyplynul návrh na spolupráci výše zmíněných institucí při řešení pilotního projektu pro záchranu zvěře. Odpoledne se jednání přesunulo do budovy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, kde probíhalo jednání u kulatého stolu k tématu: Stop sečení srnčat. Jednání se účastnil i ministr zemědělství Ing. Miroslav Toman, CSc., který vyzdvihl pilotní projekt vzniklý na jihu Čech: "Pracovníci Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity mají v této problematice nejvíce zkušeností a bylo by vhodné, aby se stali garanty nově vznikající aktivity".  Jednání se účastnili i předseda zemědělského výboru Ing. Jaroslav Faltýnek, předseda podvýboru pro ochranu přírody a krajiny Mgr. Jan Čižinský, předseda Českomoravské myslivecké jednoty Ing. Jiří Janota, náměstek ministra zemědělství Mgr. Patrik Mlynář, Daniel Pitek z Asociace soukromého zemědělství a další hosté.

Jednání vedlo k ucelení představ a směřování budoucích plánů k dané problematice. Je důležité, že se problematika sečení srnčat a drobné zvěře začala řešit i na vedoucích místech a doufáme, že povede ke zmírnění usmrcování zvěře při senosečích.