Novým rektorem Jihočeské univerzity byl zvolen Tomáš Machula

Akademický senát Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích ve čtvrtek 3. března 2016 na svém zasedání zvolil kandidáta na funkci rektora pro období 2016-2020. Novým rektorem Jihočeské univerzity pro toto období byl zvolen doc. Tomáš Machula, v současné době zastávající post děkana Teologické fakulty JU.

Čtvrtá volba měla tři kandidáty - doc. Tomáše Machulu, Ph.D., Th.D., děkana Teologické fakulty JU, doc. Dr. Ing. Dagmar Škodovou Parmovou, prorektorku pro zahraniční vztahy JU a doc. PhDr. Lubomíra Pánu, Ph.D., dr.h.c., rektora Vysoké školy evropských a regionálních studií.

Před prvním kolem volby vystoupil kandidát doc. Lubomír Pána s informací, že z volby odstupuje. Tímto se počet kandidátů pro čtvrtou volbu zúžil na dva, ve volbě tak pokračovali doc. Dagmar Škodová Parmová a doc. Tomáš Machula.

V prvním kole nezískal žádný z kandidátů potřebnou nadpoloviční většinu hlasů (tj. minimálně 21 hlasů). Úspěšné bylo až kolo druhé, ve kterém získal doc. Tomáš Machula právě 21 hlasů, tj. nadpoloviční podporu ze všech senátorů.

Jihočeská univerzita tak má nástupce současného rektora prof. Libora Grubhoffera, kterému končí funkční období k 31. březnu t.r.

……………………………………………………………..

Rektora Jihočeské univerzity volí Akademický senát JU, který má 40 členů. Tvoří jej zástupci všech osmi fakult univerzity, přičemž každá fakulta je v senátu zastoupena třemi akademickými pracovníky a dvěma studenty.

Volba kandidáta na funkci rektora probíhá tajným hlasováním a může mít nejvýše tři kola. Do druhého a třetího kola dané volby postupují dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů (v případě rovnosti počtu hlasů i více kandidátů). Návrh kandidáta na funkci rektora je přijat, jestliže se pro něj vysloví nadpoloviční většina všech členů senátu.