Setkání s velvyslancem Francouzské republiky

V pondělí 19. listopadu 2018 zavítal do Českých Budějovic Jeho Excelence velvyslanec Francouzské republiky pan Roland Galharague. Po krátkém setkání s představiteli statutárního města a návštěvě Alliance française Jižní Čechy přijel po 15h na Jihočeskou univerzitu v Českých Budějovicích (JU).

Zde byl nejprve slavnostně přijat prorektorkou pro zahraniční vztahy doc. PaedDr. Radkou Závodskou, Ph.D., a proděkanem pro studium a ředitelem Ústavu romanistiky FF JU (URO) doc. PhDr. Ondřejem Peškem, Ph.D., kteří ho informovali o historii i současnosti JU a o nejrůznějších formách spolupráce s francouzskými partnery v oblasti studia i výzkumu. Pana velvyslance zvláště zaujala reciprocita v oblasti studentských mobilit.

Následně pan velvyslanec předstoupil před studenty URO, s nimiž pohovořil o česko-francouzských vztazích a možnostech, které se jim díky znalosti francouzského jazyka otevírají. Studenti využili této unikátní možnosti k produktivní diskusi s panem velvyslancem, mj. na téma francouzského přínosu české ekonomice. Cca 500 francouzských firem vytváří totiž v ČR okolo 100 000 pracovních míst.

Na závěr své návštěvy Jihočeské univerzity se pan velvyslanec setkal s vyučujícími Ústavu romanistiky FF JU. Zde probrali jednotlivé aspekty jejich práce od samotné výuky přes výzkumné aktivity po propagaci francouzského jazyka a frankofonní kultury. Pan velvyslanec ocenil širokou paletu možností studia francouzštiny, které se na URO nabízejí. Vedle různě zaměřených studijních programů (filologie, francouzský jazyk pro obchod, učitelství, překladatelství), pokrývajících celou škálu terciálního vzdělávání od bakalářského po doktorské studium, zde rovněž existuje výjimečná možnost studia tzv. dvojího diplomu. URO ve spolupráci s francouzskými partnerskými univerzitami nabízí tři tyto možnosti: Bc. diplom z oboru aplikovaných cizích jazyků s Université Bretagne-Sud a Mgr. diplomy z oblasti lingvistiky s univerzitami Paris-Descartes a Université de Lorraine.