Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity pořídila unikátní hmotnostní spektrometr s vysokým rozlišením

Laboratoř proteomiky Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity byla nově vybavena unikátním hmotnostním spektrometrem tims-TOF (výrobce Bruker Daltonics), který doplnil stávající vybavení. Tims-TOF patří k hmotnostním spektrometrům s vysokým rozlišením, využívá ale technologie odlišné od jiných podobných přístrojů.

Implementace nové technologie založené na iontové mobilitě, tzv. PASEF, vede k vysoké citlivosti přístroje. To umožňuje identifikaci i málo abundantních peptidů. Laboratoř proteomiky díky tomu může zajišťovat velmi komplexní proteomickou analýzu vzorků bez ztráty citlivosti při charakterizaci méně zastoupených proteinů.

Díky financování ze strany Přírodovědecké fakulty i Jihočeské univerzity vznikne v Českých Budějovicích demo laboratoř firmy Bruker Daltonics, která potenciálním zájemcům umožní vyzkoušet si tento přistroj na reálných vzorcích. „Výběr hmotnostních spektrometrů na trhu je v dnešní době velmi zajímavý, ale jsme rádi, že se nám podařilo získat právě tims‑TOF. S potěšením můžeme říct, že už z našich prvních experimentů s biologickými vzorky vyplývá, že přístroj má velmi vysokou citlivost,“ popisuje své první dojmy z nového přístroje Mgr. Filip Dyčka, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.  Nezanedbatelnou roli bude mít tento špičkový přístroj i ve výuce nové generace vědeckých pracovníků, kteří budou mít reálnou možnost jeho využití při svých kvalifikačních pracích.

Nový přístroj doplnil stávající hmotnostní spektrometr s vysokým rozlišením, Synapt G2-Si, umožňující i analýzy proteinů za nativního stavu a další hmotnostní spektrometry zajišťující běžné proteomické aplikace. Laboratoř proteomiky tak může nabízet vysokým školám, ústavům Akademie věd ČR, nemocnicím a dalším vědecko-výzkumným organizacím, ale i soukromým firmám široké portfolio analýz. Jedná se například o kvantifikaci proteinů, analýzu post-translačních modifikací, biotyping, studium struktury proteinů pomocí nativní hmotnostní spektrometrie s využitím iontové mobility či analýzu pomocí metody výměny vodíku za deuterium spojenou s hmotnostní spektrometrií.

Špičkové vybavení Laboratoře proteomiky společně s dalšími moderními technologiemi dostupnými v kampusu Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity a Biologického centra AVČR, v.v.i. představuje unikátní možnosti pro vědecký výzkum a vzdělávání mladých vědců v rámci České republiky a střední Evropy.

Slavnostní otevření demo laboratoře se uskutečnilo ve čtvrtek 9. ledna 2020. Experti z firmy Bruker Daltonics představili při této příležitosti nový přístroj širší odborné veřejnosti z ČR a okolních států. Pozvání na akci přijal i PhDr. Pavel Doleček, Ph.D., náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy, a další významní hosté.