Norský velvyslanec navštívil Jihočeskou univerzitu

Ve čtvrtek 6. června poctil Přírodovědeckou fakultu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích svou návštěvou Velvyslanec Norského království J. E. Robert Kvile. Atmosféra celého setkání byla uvolněná, příjemná a plná zajímavých informací z obou stran.

Po příjezdu delegace a přivítání v budově C Přírodovědecké fakulty JU nejprve doc. PaedDr. Radka Závodská, Ph.D., prorektorka JU pro zahraniční vztahy, představila Jihočeskou univerzitu jako celek. Prezentace byla zaměřena i na mezinárodní spolupráci s norskými univerzitami.

Poté prof. Ing. Hana Šantrůčková, CSc., děkanka Přírodovědecké fakulty, Jeho Excelenci představila svou fakultu. Při své prezentaci hovořila především o internacionalizaci a o možnosti získat dvojí diplomy ve spolupráci s Johannes Kepler Universität v Linzi. Zmínila také nově připravované dvojí diplomy s Německem a výzkum v mezinárodních týmech. Paní děkanka také pohovořila o vazbě na Biologické centrum AVČR, úzké spolupráci s vědci a výzkumníky a o přenosu výsledků excelentního výzkumu do praxe a do výuky studentů. V souvislosti s Norskem vyzdvihla zejména činnost polární stanice Josefa Svobody na ostrově Svalbard (více informací na https://www.prf.jcu.cz/cpe/ ). Vedoucí Centra polární ekologie doc. Ing. Josef Elster, CSc. pak představil historický vývoj vzniku polární stanice, probíhající výzkum a výzkumné cíle jeho týmu.

Velvyslanec, který přijel společně se svou ženou a poradcem pro komunikaci a obchod, zmínil, že během svých studií v Praze získal k ČR vřelý vztah. Velvyslanec i poradce, kteří oba výborně hovoří česky, mluvili i o tom, že Češi a Norové sdílí kladný vztah k přírodě a k outdoorovým aktivitám, pěší turistice a také k rybaření. V souvislosti s tím se hovořilo i o rybníkářské tradici v jižních Čechách a specializaci Fakulty rybářství a ochrany vod.

Obě strany dále diskutovali o důležitosti mezinárodní spolupráce a společného výzkumu nejen v oblasti ekologie. Norská strana projevila hluboký zájem o rozšíření spolupráce s JU a představila možnosti zapojení do nového programovacího období EHP a Norských fondů 2014-2021. I díky nim by vznikla možnost posílení společného výzkumu a sdílení zkušeností mezi univerzitami a dalšími institucemi.

Díky aktivnímu zapojení do významných vědecko-výzkumných projektů PřF a dalších fakult JU (např. FROV, PF či ZF) v předchozím programovacím období EHP a Norských fondů, představuje JU pro norskou stranu silného a spolehlivého partnera a velvyslanectví Norského království nabízí podporu v dalším rozvoji spolupráce napříč všemi obory.