Návštěva argentinského velvyslance na Jihočeské univerzitě

V úterý 26. února 2019 navštívil Jihočeskou univerzitu v Českých Budějovicích Jeho Excelence pan Roberto Alejandro Salafia, velvyslanec Argentinské republiky. Cílem jeho návštěvy byla diskuze o mezinárodních vztazích mezi Jihočeskou univerzitou a Argentinou a o možnostech spolupráce Jihočeské univerzity s Velvyslanectvím Argentinské republiky v ČR.

Pan velvyslanec byl slavnostně přijat prorektorkou pro zahraniční vztahy doc. PaedDr. Radkou Závodskou, Ph.D., proděkanem pro akreditace a řízení kvality FF JU a ředitelem Ústavu romanistiky doc. PhDr. Janem Radimským, Ph.D., kolektivem španělské sekce Ústavu romanistiky a dalšími členy Útvaru pro zahraniční vztahy JU.

V úvodu jednání představila paní prorektorka Jihočeskou univerzitu, její historii a strukturu a informovala pana velvyslance o mezinárodních vztazích JU s Argentinou. Členové Ústavu romanistiky následně podrobněji seznámili pana velvyslance s projektem Mezinárodní kreditové mobility programu Erasmus+ s Argentinou, díky kterému Jihočeská univerzita intenzivně spolupracuje s Universidad Nacional de General San Martín, Buenos Aires a jehož náplní je vzájemná výměna akademických pracovníků, rozšiřování nabídky výuky v cizích jazycích, budování výzkumného týmu v oblasti výuky španělského jazyka a reálií a šíření povědomí o Latinské Americe na JU obecně.

V prosinci 2018 úspěšně proběhly první mobility z Argentiny na JU, další příjezdy akademických pracovníků se očekávají v květnu a také v září 2019 u příležitosti konference „Encuentro de hispanistas“ pořádané na FF JU. Reciproční výjezdy českých vyučujících do Argentiny jsou plánovány na červen a listopad 2019. Mobility akademických pracovníků mají být prvotním krokem k vzájemnému nastavení podmínek pro budoucí studentské výměny. Pan velvyslanec byl rovněž informován o připravované spolupráci s další argentinskou univerzitou, Universidad de Morón.

Kromě projektu Mezinárodní kreditové mobility byla s panem velvyslancem projednána i možnost spolupořádání argentinsko-českého kulturního dne na Jihočeské univerzitě, návštěva studentů španělštiny na Velvyslanectví Argentinské republiky v Praze a další společné aktivity. Pan velvyslanec předběžně přislíbil účast na setkání velvyslanců španělsky mluvících zemí připravovaném Ústavem romanistiky FF JU.