Mezinárodní kreditová mobilita s Argentinou

Ve dnech 2. až 13. prosince 2018 navštívili Jihočeskou univerzitu v Českých Budějovicích argentinští akademičtí pracovníci, Dra. Gabriela Leiton a Dip. Rodrigo Jimeno z Universidad Nacional de San Martín (UNSAM) a Universidad de Morón (UM) v Buenos Aires. Návštěva se uskutečnila díky spolupráci Ústavu romanistiky Filozofické fakulty JU a Centra pro studium jazyků UNSAM v rámci společného dvouletého projektu Mezinárodní kreditové mobility programu Erasmus+, který byl schválen v červnu 2018.

Projekt Mezinárodní kreditové mobility s Argentinou, jehož autorkou je Mgr. Markéta Šmídová z Ústavu romanistiky, si mj. klade za cíl posílit internacionalizaci partnerských univerzit, rozvíjet nabídku studia v cizích jazycích na JU (konkrétně nabídku výuky v latinskoamerické španělštině), vybudovat mezinárodní výzkumný tým v oblasti španělského jazyka a jeho didaktiky a obecně podporovat zahraniční mobility u obou partnerů.

Prvním krokem při naplňování záměru projektu byl příjezd zástupců argentinských univerzit na JU, při němž Dra. Leiton a Dip. Jimeno pronesli řadu zajímavých přednášek jak pro studenty, tak pro vyučující z JU i okolních středních škol. Kromě výuky španělského jazyka skrze kulturu, poezii nebo kinematografii též představili mezinárodní jazykovou zkoušku CELU, která se zaměřuje na použití španělského jazyka v praxi, a v neposlední řadě seznámili odborné publikum s tříletým mezinárodním výzkumným projektem v oblasti diskurzu a gramatiky u příležitosti přednášky ve Filologickém klubu.

Nedílnou součástí mobilit bylo i několik formálních jednání o dalším pokračování spolupráce mezi partnery. Dra. Leiton, jako ředitelka Centra pro studium jazyků při UNSAM a prorektorka pro vědu a výzkum na UM, a Dip. Jimeno, jako koordinátor postgraduálních studií na UNSAM a koordinátor výzkumných aktivit na UM, se nejprve setkali s proděkanem pro zahraniční vztahy a rozvoj FF JU, PhDr. Pavlem Králem, Ph.D., který argentinské kolegy informoval o historii a současnosti JU, její struktuře a aktivitách. Při jednání došlo rovněž k slavnostnímu předání podepsaného Memoranda o spolupráci mezi JU a UNSAM.

Významným krokem k vyjednání podmínek prohlubování vzájemné spolupráce bylo také setkání s proděkanem pro studium a ředitelem Ústavu romanistiky FF JU, doc. PhDr. Ondřejem Peškem, Ph.D., a s představitelkami španělské sekce Ústavu romanistiky, doc. Mgr. Miroslavou Aurovou, Ph.D. a PhDr. Janou Peškovou, Ph.D. V průběhu jednání byli argentinští kolegové pozváni na hispanistickou konferenci "Encuentro de Hispanistas" (září/říjen 2019) a na workshop pro vyučující španělštiny "Talleres de ELE" (duben 2020) organizované na JU, čeští vyučující byli vyzváni k účasti na mezinárodní fonetické konferenci "VI Congreso Internacional de Didáctica de la Fonética y Fonología de las Lenguas Extranjeras" (srpen 2020) a k jejímu spolupořádání. Byla diskutována možnost založení konsorcia univerzit, vybudování společného studijního programu, podepsání dohody o spolupráci s Universidad de Morón a další.

V nadcházejících fázích projektu vyšle FF JU některé své akademické pracovníky na UNSAM a UM, kde budou pokračovat jednání o spolupráci, v květnu 2019 a v září 2019 se očekávají další příjezdy zástupců argentinských univerzit na JU. Mobility akademických pracovníků jsou chápány jako prvotní krok k vzájemnému nastavení podmínek pro budoucí studentské výměny.

Děkujeme všem, kteří se jakoukoliv měrou podíleli či podílejí na realizaci projektu a mobilit.