Kandidátem na funkci rektora zvolen současný prorektor Bohumil Jiroušek

Akademický senát Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích dnes na svém zasedání zvolil kandidáta na funkci rektora pro období 2020–2024. Stal se jím profesor Bohumil Jiroušek, dosavadní prorektor pro vnitřní hodnocení.

Profesor Bohumil Jiroušek byl zvolen 23 hlasy, 14 senátorů se zdrželo hlasování.

Kandidáta na funkci rektora Jihočeské univerzity volí Akademický senát JU, který má 40 členů. Ty tvoří zástupci všech osmi fakult univerzity, každá fakulta je v senátu zastoupena třemi akademickými pracovníky a dvěma studenty. Návrh kandidáta na funkci rektora je přijat, jestliže se pro něj vyslovila nadpoloviční většina všech členů senátu, to znamená minimálně 21 senátorů. Rektora jmenuje na návrh akademického senátu veřejné vysoké školy prezident republiky.

Prof. PhDr. Bohumil Jiroušek, Dr., (nar. 1972) se po studiích na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity (obor český jazyk a literatura – dějepis) v rámci doktorského studia českých dějin (Historický ústav JU) specializoval na problematiku historiografie a moderní české a středoevropské historie a kultury, následně působil na Jihočeské univerzitě (aktuálně Ústav věd o umění a kultuře FFJU), v letech 2000-2004 také v Archivu Akademie věd ČR a v Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR, v roce 2005 se habilitoval, v roce 2014 byl jmenován profesorem českých dějin a československých dějin (na návrh Univerzity Pardubice). Ve svém badatelském i pedagogickém působení je inspirován kulturněhistorickými a kulturálními přístupy, věnuje se problematice historiografie, moderní a soudobé společnosti a kultury, vazbám mezi vědou, kulturou, ideologií a politikou. Vedle desítek studií publikovaných doma i v zahraničí je autorem řady biografií významných českých historiků, editorem a spolueditorem sborníků a kolektivních monografií k problematice historiografie, moderní české kultury a československo-italských vztahů. V květnu 2016 byl jmenován prorektorem pro rozvoj a vnitřní hodnocení Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, později prorektorem pro vnitřní hodnocení. Předtím byl v letech 2011–2016 proděkanem pro vědu a výzkum Filozofické fakulty JU.

Funkční období stávajícího rektora doc. Tomáše Machuly končí 31. 3. 2020.