Jihočeská univerzita usiluje o získání loga HRS4R.

V rámci tohoto projektu byly 30. listopadu 2018 odeslány veškeré dokumenty na Evropskou komisi.

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

každá univerzita disponuje velkými hodnotami skrytými v budovách, přístrojích a pozemcích. Největším bohatstvím ovšem nejsou věci, ale lidé. Termín "lidské zdroje", který se v této souvislosti používá, je sice srozumitelný a obvyklý, ale je třeba mít na mysli jednotlivé osoby s jejich individualitou a originalitou a ne jen jakousi "zdrojovou masu". Důraz na docenění a využití schopností a tvořivosti každého jedince ale vyžaduje neustálou pozornost věnovanou nastavení procesů i způsobu komunikace jak v rovině hierarchické, tak v rovině kolegiální. Zajistit naprostou spokojenost veškerých pracovníků a studentů ve všech oblastech jejich pracovního a studijního života je samozřejmě prakticky nemožné, protože člověk je tvor nejen rozumový, ale také věčně nespokojený. Přesto je důležitým úkolem vedení univerzity se k této nedostižné metě všeobecné spokojenosti aspoň přibližovat.

Projekt HR Award, do kterého se naše univerzita zapojila, je jedním z kroků v tomto úsilí. Velice oceňuji silné zapojení členů akademické obce i ostatních pracovníků Jihočeské univerzity do dotazníkového šetření týkajícího se této oblasti. Pro vedení univerzity je to cenná informace pro další práci. Jsem si vědom toho, že jedním z dlouhodobých problémů a výzev je zajištění dobré komunikace mezi vedením univerzity a fakult, vedením univerzity a členy akademické obce univerzity, vedením fakult a členy akademické obce jednotlivých fakult apod. Pro toto vedení univerzity je to jednou z významných priorit. Věřím, že se v budoucích měsících podaří udělat kus dobré práce tak, aby se zlepšila jak informovanost, tak i pochopení mezi vedoucími pracovníky a podřízenými, vyučujícími a studenty apod., aby byli slyšeni i ti, kteří jsou v různých ohledech v nevýhodné či slabší pozici.

Není možné vybudovat jednou daný ideál. Je ale možné pracovat na tom, aby byla univerzita námi všemi víc a víc vnímána jako společné dílo, které leží na srdci nám všem, na které jsme hrdí a k němuž se s radostí hlásíme. Děkuji vám všem ještě jednou za spolupráci při úsilí dosáhnout tohoto náročného cíle.

doc. Tomáš Machula, Ph.D., Th.D.
rektor

Více informací o projektu HR Award.​