Jihočeská univerzita mezi tisícovkou nejlepších univerzit světa

V mezinárodním žebříčku nejprestižnějších vysokých škol THE World University Rankings (THE) se poprvé umístila i Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. Ze zapojených českých vysokých škol se umístila na pátém místě a celosvětově obsadila sdílené 801. – 1000. místo.

Univerzity jsou v rámci světového žebříčku THE, který od roku 2010 vydává britský list Times Higher Education, hodnoceny hned v pěti oblastech: výuka a vzdělávací prostředí, výzkum, spolupráce s průmyslem, citovanost a internacionalizace. Jihočeská univerzita si nejlépe vedla v posledních dvou zmíněných (citovanost a internacionalizace).

„Umístění v TOP 1000 světových univerzit je pro nás důležitou zpětnou vazbou a ohodnocením naší práce. Zároveň s tím zvyšuje mezinárodní prestiž Jihočeské univerzity.“ říká o úspěchu rektor Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Celosvětově vysokou úroveň Jihočeské univerzity dokazují i umístění v dalších světových žebříčcích. Například v Academic Ranking of World Universities 2019 (tzv. Šanghajský žebříček) JU obsadila sdílené 901. – 1000. místo. Z České republiky se do něj dostalo 7 univerzit. V rámci Šanghajského žebříčku se JU dále umístila v pěti oborových seznamech:

• Field: Life Sciences; Subject: Biological Sciences: 401.-500. místo

• Field: Life Sciences; Subject: Agricultural Sciences: 201.-300. místo

• Field: Life Sciences; Subject: Veterinary Sciences: 151.-200. místo

• Field: Natural Sciences; Subject: Ecology: 101.-150. místo

• Field: Engineering; Subject: Environmental Science & Engineering: 401.-500. místo

V dalším žebříčku – CWUR 2019-2020 (The Center for World University Rankings) – je Jihočeská univerzita na celkovém 1024. místě a 5. místě v rámci České republiky.

Za zmínku stojí také umístění Jihočeské univerzity v regionálním žebříčku QS Emerging Europe and Central Asia 2019.

THE World University Rankings patří společně s QS World University Rankings a Šanghajským žebříčkem (ARWU) k nejprestižnějším a nejuznávanějším žebříčkům na světě. V letošním žebříčku THE World University Rankings 2020 bylo experty hodnoceno 1800 univerzit, z toho se jich umístilo 1396 z 92 zemí.